تل‌آویو حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت

تل‌آویو حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمد ششم پادشاه مغرب شامگاه امروز دوشنبه خبر داد که پیامی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم موقت صهیونیستی درباره صحرای غربی دریافت کرده است.

شبکه خبری المیادین گزارش داد که نتانیاهو در این پیام به پادشاه مغرب گفته است که تل‌آویو حاکمیت مغرب بر اراضی صحرای غربی را به رسمیت شناخته است و این موضع رژیم صهیونیستی در همه اسناد ذیربط کابینه این رژیم ثبت خواهد شد.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.

جبهه پولیساریو یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شد که سازمان ملل و نهادهای منطقه‌ایو بین‌المللی را که در آن عضو است و همه کشورهایی که با آن روابط دیپلماتیک دارد، در جریان تصمیم به رسمیت شناختن حاکمیت مغرب قرار خواهد داد.

مغرب و رژیم صهیونیستی در دهم دسامبر ۲۰۲۰ از ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو طرف پس از توقف آن در سال ۲۰۰۰ خبر دادند. پیش‌تر، «دیوید گوورین» سفیر رژیم صهیونیستی در مغرب گفته دو که موضع تل‌آویو در رابطه با منازعه منطقه‌ای مغرب با جبهه پولیساریو روشن است و تل‌آویو از پیشنهاد مغرب برای این منازعه که وی آن را «ساختگی» خواند، حمایت می‌کند.

سفیر رژیم صهیونیستی در مغرب در پاسخ به این سوال که این رژیم چگونه از مغرب حمایت خواهد کرد، گفت: «تصور می‌کنم این مسئله دیر یا زود توسط سران دو طرف بررسی شود».

پایان پیام/

منبع: فارس

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.