پرونده قیمت خودروسازهای خصوصی دوباره باز می‌شود؟

در جلسه هیات دولت مطرح شد

افزایش قیمت خودروهای مونتاژی رییس جمهور را شاکی کرد / احتمال کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی؟

اکو ایران : رییس جمهور در جلسه یکشنبه هیات دولت از افزایش قیمت خودروهای مونتاژی توسط شورای رقابت انتقاد کرد. به نظر می رسد با اظهارات ابراهیم رییسی بار دیگر پرونده قیمت گذاری محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی باز شود.

افزایش قیمت خودروهای مونتاژی رییس جمهور را شاکی کرد / احتمال کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی؟

به گزارش اکو ایران، رییس جمهور، معاون اول خود را به همراه وزرای صمت و اقتصاد مامور بررسی دلیل افزایش قیمت خودروهای تولیدی خودروسازان خصوصی کرد.

ابراهیم رییسی در جلسه روز یکشنبه (امروز) هیات دولت با اشاره به افزایش قیمت خودروهای مونتاژی توسط شورای رقابت گفت شورای رقابت با چه توجیهی قیمت خودروهای مونتاژی را افزایش داده است؟

رئیس جمهور گفت: اینکه در سال «رشد تولید و مهار تورم» یک بخش بدون اخذ مجوزهای لازم کالاها را گران کند، قابل پذیرش نیست و دستگاه‌ها باید خود را موظف به مقابله با گرانی و تورم بدانند.

رییسی در حالی از افزایش قیمت بدون خودروهای مونتاژی بدون مجوز صحبت می کند که خودروسزان خصوصی سال گذشته با توجه به افزایش هزینه های تولید نسبت به افزایش قیمت محصولات خود در مبدا اقدام کردند از آنجایی که این خودروسازان خصوصی هستند نباید برای افزایش قیمت محصولات تولیدی خود و جلوگیری از تولید همراه با ضرر با نهاد یا ارگانی هماهنگ کنند. اما شورای رقابت در بهمن سال گذشته بار دیگر به بحث خودرو بازگشت. این شورا در اولین گام با انتشار دستورالعملی برای تنظیم بازار خودروهای داخلی تمام بازار خودرو شامل بازار خودروهای داخلی، خودروهای مونتاژی و خودروهای وارداتی را انحصاری تشخیص داد و خود را نسبت به قیمت گذاری برای تمامی بازارها محق دانست. ورود به قیمت گذاری خودروهای مونتاژی برای اولین بار در اردیبهشت سال جاری اتفاق افتاد اما خودروسازان خصوصی حاضر به فرمول قیمتی ارائه شده از سوی اعضای شورای رقابت نشدند. ژمدیران خودروساز خصوصی معتقد بودند این فرمول قیمتی منجر به تولید همراه با زیان این شرکت ها می شود. نیمه تیر سال جاری اعضای شورای رقابت بار دیگر نسبت به قیمت گذاری محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی اقدام کرده و این بار قیمت هایی را اعلام کردند که به نظر خودروسازان خصوصی نزدیک بود.

ابراهیم رییسی در حالی از افزایش قیمت خودروهای مونتاژی انتقاد می کند که ایران خودرو طی چهار ماه ابتدایی سال جاری دوبار قیمت محصولات تولیدی خود را با مجوز شورای رقابت افزایش داده است.

به نظر می رسد اطلاعات نادرست به رییس قوه مجریه داده شده و همین مساله منجر به انتقاد از خودروسازان خصوصی شده است.

چنانچه رییس دولت سیزدهم قصد دارد به شعار سال عمل کند باید ترمز ماشین تورم را کشیده و گرنه با همین دست فرمان نه تنها خودرو که قیمت کالاهای اساسی به روند رو به رشد خود ادامه خواهند داد.

سید

در همین رابطه:

  • اولین خودرو وارداتی، کبریتی بی‌خطر
  • این افراد اجازه خرید خودروی وارداتی ندارند
  • قیمت خودرو لیز خورد

منبع: اکوایران

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.