پیش بینی بورس امروز 27 تیر 1402 / 8 روز نزول و بحران بی‌اعتمادی

پیش بینی بورس امروز 27 تیر 1402 / 8 روز نزول و بحران بی‌اعتمادی

اکوایران: یروز شاخص‌های بازار سهام بار دیگر به سمت پایین حرکت کرد و برای هشتمین روز متوالی ریزش کرد. شاخص کل 3.2 درصد ریزش کرد که چهارمین سقوط بزرگ امسال است.

پیش بینی بورس امروز 27 تیر 1402 / 8 روز نزول و بحران بی‌اعتمادی

به گزارش اکوایران، دیروز شاخص کل بورس تهران پس از 4 ماه کانال 2 میلیونی را از دست داد. آخرین بار در اولین روز کاری سال 1402 شاخص در کانال 1.9 میلیونی قرار داشت و پس از آن در 4 ماه اخیر در محدوده 2 میلیونی نوسان کرد. شاخص در اردیبهشت ماه به کانال 2.5 میلیونی نیز صعودکرده بود اما از 17 اردیبهشت ماه روند نزولی شاخص آغاز شد، یعنی دقیقا از تاریخ ابلاغیه هیأت دولت مبنی بر افزایش نرخ گاز صنایع پتروشیمی، ابلاغیه‌ای که 51 روز مخفی نگه داشته شد. از این رهگذر، همواره کارشناسان و ناظران بر اهمیت اعتماد سرمایه گذاران و معامله گران به بازار تأکید دارند. اعتمادی که با مصوبات و تصمیمات خلق الساعه بیش از گذشته مخدوش شده است.

سقوط بزرگ بازار

برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 27 تیر- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس 64 هزار و 663 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 956 هزار و 626 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 20 هزار و 743 واحد پایین آمد و در رقم 687 هزار و 752 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 672 واحد ریزش کرد و به رقم 25 هزار و 805 واحد رسید. شاخص هم وزن فرابورس نیز کاهش 4 هزار و 548 واحدی داشت و به سطح 124 هزار و 361 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دو‌شنبه، 111 نماد رشد قیمت و 541 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 17 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 83 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دو‌شنبه در بورس شرکت سایپا شیشه (کساپا)، شرکت لعابیران (شلعاب) و بانک پاسارگاد (وپاسار) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت خمیر مایه رضوی (غمایه)، شرکت سرمایه گذاری الماس حکمت ایرانیان (والماس) و شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا)، فجر (شرکت فولاد امیرکبیر کاشان) و فسرب (شرکت ملی سرب و روی ایرانیان) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت نیان الکترونیک (نیان)، شرکت رایان هم افزا (رافزا) و شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، 32 نماد صف خرید داشتند و 153 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 12 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 260 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 33 درصدی به هزار و 249 میلیارد تومان رسید.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می‌روند که دیروز شاخص‌های بازار سهام بار دیگر به سمت پایین حرکت کرد و برای هشتمین روز متوالی ریزش کرد. شاخص کل 3.2 درصد ریزش کرد که چهارمین سقوط بزرگ امسال است. شاخص هم وزن نیز 2.93 درصد افت کرد. بدین ترتیب شاخص کانال 2 میلیونی را از دست داد.

دیروز ارزش معاملات خرد با رشد 27 درصدی به 6 هزار و 592 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

بدین ترتیب شاخص با جلوداری بزرگان بازار؛ فارس، فولاد و فملی ریزش کرد. کگل، شپنا، پارس، وبملت، ومعادن و شبندر دیگر نمادهایی بودند که بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل داشتند.

تعداد نمادهای قرمز بازار نیز بیشتر بود و 83 درصد کل بازار را تشکیل داد.

همچنین روز دوشنبه برای دهمین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم و هزار و 122 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار خارج شد. دیروز نمادهای وبملت، تکیمیا، شستا، فملی، وپاسار، خزامیا، خاور، عالیس، فارس و گلدیرا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در 10 روز معاملاتی اخیر که پول حقیقی از بازار خارج شده، مجموع آن به 6 هزار و 624 میلیارد تومان رسیده است. یکی از عوامل اصلی خروج سرمایه، بی اعتمادی سهامداران و کوچ سرمایه به بازارهای موازی است. بازارهایی که کمتر در معرض مداخله دولت هستند. در چنین شرایطی هیچ نشانی از تدابیر سازمان بورس برای حمایت از حقوق سهامداران دیده نمی‌شود. علاوه بر این به نظر می‌رسد دولت سیزدهم مشروعیت و مقبولیت لازم را برای ایجاد تغییرات اساسی در انتظارات عمومی ندارد و بدبینی و بی‌اعتمادی در میان فعالان اقتصادی به اوج رسیده است.

پیش بینی بورس

در همین رابطه:

  • پیش بینی بورس امروز 19 تیر 1402 / خروج سرمایه متوقف می‌شود؟
  • پیش بینی بورس امروز 14 تیر 1402 / روز مهم برای معامله گران
  • پیش بینی بورس امروز 11 تیر 1402 / بازار سهام در شوک

منبع: اکوایران

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.