ممنوعیت برداشت آب از شبکه آبیاری دشت قزوین توسط تانکرهای سیار

ممنوعیت برداشت آب از شبکه آبیاری دشت قزوین توسط تانکرهای سیار

محمد محجوب در گفت و گو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار کرد: در سال آبی جاری تغییرات اقلیمی و کاهش محسوس بارش ها و نزولات جوی و سومین سال پیاپی خشکسالی سبب کاهش شدید آب انتقالی از سد طالقان به شبکه آبیاری دشت قزوین شده، لذا ضروری است سهمیه آب کشاورزان براساس طرح های کشت صادره شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی با رعایت شرایط موجود اصلاح و توزیع به شکل عادلانه ای صورت پذیرد.

وی افزود: در سنوات گذشته و در سالهای پرآب، به منظور کمک به عملیات ساختمانی کارخانجات و کارگاه های مجاور کانالهای آبیاری، مجوز برداشت موقت و محدود از آب شبکه توسط تانکرهای سیار صادر می شد، ولی متاسفانه اراضی و باغچه های فاقد سهمیه و طرح کشت از این فرصت استفاده کرده و با خرید آب از این تانکرها که عمدتاً بدون مجوز از کانال های شبکه آبگیری می کردند، اقدام به درختکاری و کشت صیفی جات در اراضی خود می نمودند و این روند رو به افزایش بوده است.

این مسوول تصریح کرد: بر این اساس در راستای توزیع عادلانه آب و کاهش خسارت وارده به کشاورزان هرگونه برداشت آب از شبکه آبیاری دشت قزوین توسط تانکر های سیار ممنوع می باشد.

سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین ادامه داد: از آنجا که این گونه اراضی براساس الگوی کشت صادره از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان سهمیه ای از آب شبکه آبیاری ندارند و در سال جاری نیز به دلیل خشکسالی امکان هرگونه برداشت خارج از سهمیه طرحهای کشت فراهم نمی باشد، در جلسات مشترک کمیته مصرف بهینه با سازمان جهاد کشاورزی و مسئولین استان تصمیم بر آن شد که در راستای توزیع عادلانه آب و کاهش خسارت وارده به کشاورزان، برای برداشت آب تانکرها از شبکه آبیاری مجوزی صادر نشود و با تقویت اکیپ های گشت و بازرسی از برداشت غیر مجاز آنها نیز جلوگیری به عمل آید.

وی در پایان گفت: لازم است مردم ضمن داشتن اطلاعات کافی و آگاهی در این زمینه مراقب فرصت طلبی افراد سودجو بوده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این خصوص مراتب را جهت پیگیری و جلوگیری از تضعیف حقوق عامه به اطلاع شرکت آب منطقه ای قزوین برسانند.

پایان پیام/

منبع: فارس

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.