سرعت دسترسی به اینترنت در جزایر سه‌گانه ایرانی افزایش یافته است

سرعت دسترسی به اینترنت در جزایر سه‌گانه ایرانی افزایش یافته است

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۷ تیر ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محمدرضا پورابراهیمی مبنی بر اینکه دلیل ضعف عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه‌های عملیاتی از جمله توسعه ارتباطات و فناوری، توسعه بسترها و شبکه‌های مخابراتی، تأمین زیر ساخت‌های استفاده از اینترنت و نظارت بر عملکرد اپراتورها چیست، اظهار داشت: بنده باید بگویم در همه حوزه‌هایی که در جلسه رأی اعتماد به نمایندگان تعهد دادم که اقداماتی انجام خواهیم داد، کارهایی انجام شده و دستاوردهایی داشته ایم.

وی بیان کرد: بنده در جلسه رأی اعتماد خود گفتم که تا پایان سال ۱۴۰۱ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل می‌شوند و علت آنکه این اتفاق نیفتاد آن بود که آمار و ارقامی که به ما پیش از آغاز به کار در دولت داده بودند با واقعیت‌ها منطبق نبود و تعداد روستاهایی که به اینترنت متصل نشده بودند، بیشتر از اعداد و ارقامی بود که به ما اعلام شده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه اینترنت متصل شده اند و تا پایان سال هیچ روستای بالای ۲۰ خانوار نخواهیم داشت که به اینترنت متصل نباشند و ما حتماً این اقدام را انجام خواهیم داد.

وی با بیان اینکه حوزه مأموریتی ما از کابل‌ها و فیبرهای کشیده شده در اعماق خلیج همیشه فارس و دریای عمان تا حوزه فضایی است، گفت: دو ماه قبل برای اولین بار جزایر سه گانه ایرانی همیشه خلیج فارس با فیبر نوری به سرزمین مادری متصل شد. بیش از ۱۵۰ کیلومتر کابل کشی در زیر دریا صورت گرفت که سرعت دسترسی به اینترنت در این سه جزیره افزایش پیدا کرده و ارتباطات آن‌ها پایدار شده که این کار توسط شرکت‌های ایرانی انجام شده است.

زارع پور با بیان اینکه در این مدت ۶۰۰ سایت نسل پنجم راه اندازی شده است، افزود: برای اولین بار رکورد ۶/۵ ترابیت در ثانیه برای ترافیک داخل ثبت شده که حاصل استفاده مردم از سکوهای داخلی در یک سال و نیم گذشته است. سازوکارهای مختلفی برای دور زدن دسترسی به سایت‌ها و سرویس‌هایی پیش بینی شده که آمریکایی‌ها تحریم کردند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بیش از صد هزار سایت و سرویس پرکاربرد را برای ای‌پی‌های ایران ممنوع کردند که سازوکاری طراحی کرده که برنامه نویسان و نخبگان از این سرویس‌ها بدون فیلترشکن استفاده کنند.

در حال تکمیل

منبع: مهر