زمینه مصونیت شرکت‌ کنندگان در گفتگوهای آزاد فراهم می شود

زمینه مصونیت شرکت‌ کنندگان در گفتگوهای آزاد فراهم می شود

حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت‌پور قائم مقام رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت «خانه ملی گفتگوی آزاد» طی یکسال گذشته گفت: در طول یک سال گذشته نشست های فراوانی تحت پوشش گفتگوی آزاد در حوزه دانشجویی و اساتید به ویژه به صورت سخنرانی در دانشگاه ها و مراکز علمی برگزار شده است.

وی ادامه داد: هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی برای توسعه نظریه پردازی و گفتگوی آزاد، برگزاری مناظره اساتید و نخبگان دانشگاهی را به عهده جهاددانشگاهی قرار داده است و مناظره اختصاصی اساتید با راهبری جهاد دانشگاهی انجام می شود.

قائم مقام رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره افزود: خانه ملی گفتگوی آزاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت که آیا گفتگوهای علمی در هیات حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی باشد و گفتگوهای عمومی در خارج؟ و خود این مسئله، باعث شد که قدری فترت ایجاد شود.

وی افزود: ولی به طور قطع ما وارد گفتگوهای علمی در زمینه های مختلف که دانشمندان بخواهند خواهیم شد، تمرکز نیز برروی مناظرات اساتید خواهد بود.

بهجت پور درباره فراهم شدن زمینه مصونیت شرکت‌ کنندگان در گفتگوهای آزاد نیز گفت: ما باید خطوط قرمز را برای کسانی که وارد این چار چوب می شوند تقلیل دهیم، گفتگوهایی که در این مجموعه صورت می گیرد باید همراه با آزادی عمل و اختیارات بیشتر و آزادی پس از بیان باشد.

قائم مقام رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره افزود: از لوازم نشست های گفتگوی آزاد این است که پس از آن تاثیری در رفتار با چنین شخصی ایجاد نشود، یکی از جلسات خوبی که در دبیرخانه هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی با حضور مسئولان دستگاه امنیتی و قضایی برگزار شد این بود که عنوان کردیم، انتظارما این است که تضمینی در این زمینه از سوی دستگاه های متبوع آنها انجام شود تا هیات با دست باز شرایط را برای چنین گفتگوهایی فراهم کند.

منبع: مهر