تاج: داوران کم درآمدترین قشر فوتبال هستند

تاج: داوران کم درآمدترین قشر فوتبال هستند

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، مهدی تاج در سمینار پیش‌فصل داوران لیگ برتر فوتبال با بیان اینکه آغاز ماه محرم را خدمت همه عزیزان عرض تسلیت دارم، اظهار داشت: از اینکه در جمع شما داوران زحمتکش و کوثر و کم درآمدترین قشر فوتبال هستم خوشحالم. همواره در فوتبال داخلی، آسیا و جهانی مطرح هستید. در AFC همیشه یکی از موارد مورد اشاره مسئله داوری است و هیأت رئیسه فدراسیون نیز همواره توجه خاصی دارد. اهمیت این نشست باعث حضور مدیران فدراسیون و سازمان لیگ شده است و عدم حضور دیگر مدیران همگی دلایل خاصی داشته است. از پیشکسوتان و داوران عزیز و اصحاب رسانه تقدیر و تشکر میکنم.

وی ادامهم داد: از اقدام منصوری که تشویق داوران غایب در این جلسه را مطرح کرد تشکر میکنم. اینها تاثیرات خودشان را در داوری گذاشتند و جای آنها هم خالی است. در جلسات هیات رییسه بارها عرض کردم که با وجود کمیته های زیادی که داریم دو بخش کمیته تیم های ملی و داوری تاثیر زیادی روی سایر ارکان فدراسیون دارند. داوری فوتبال تا حدی تاثیر دارد که زمانی که به تلویزیون دسترسی ندارم از آقای افشاریان پیگیر مباحث داوری می شوم و جویای شرایط می شوم.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: داوری تاثیرگذار است و روزانه شاهد آن هستیم. معتقدم آمار افشاریان که امروز مطرح کرد بسیار خوب بود و اینکه به سمت پذیرش اشتباه می رویم و به دنبال عدم تکرار آن باشیم شجاعت میخواهد که قابل تقدیر است. مطمیئنا به کمیته داوران و داوران پس از این پذیرش اشتباهات احترام بیشتری از سوی مردم گذاشته می شود. در واقع اشتباهات را تکذیب نمی‌کنیم و همین مسئله باعث می شود که بیش از پیش سهوی بودن اشتباهات داوری ثابت شود.

وی گفت: چون داوران زیاد بودند امکان سوت زدن در فواصل زمانی کم را نداشتند و همین یکی از مسایل تاثیرگذار در عدم امادکی داوران بود. همه باید به این سمت برویم که دفاع از داوری باید منطقی باشد. اگر بگوییم هیچ اشتباهی صورت نمیگیرد که اشتباه است، اینکه حفاظ داوری را برداریم هم اشتباه دیگر است. کمیته انضباطی باید یک حفاظ برای داوری ایجاد کند. اگر اعتراضی وجود دارد باید قانونی و از چارچوب قانونی باشد.

تاج اظهار داشت: از نظرم داور اصلا حق مصاحبه ندارد و نباید در شبکه تلویزیونی حاضر شود و اولین پرسش نیز این است که آیا حق داوری را دریافت کردید؟ کسی این را میپرسد که خودش حق فوتبال را پرداخت نمی کند. در واقع مدعی ما، خودشان مقصران اصلی هستند که حق پخش را پرداخت نمی‌کنند. دریافتی ما از طریق ای اف سی نیز که محقق نمی‌شود ، با وجود اینکه همه تلاش ما برگزاری همه برنامه ها است و همین الان ٣تیم ما خارج از کشور است . تیم ملی امید در ترکیه است، فوتسال عازم کافت می شود و ساحلی نیز عازم روسیه است، این اقدامات با درآمد خیلی ناچیز است.
یک مسئول در کشور پیدا شود و بپرسد چرا وی آی آر را وارد نکردید تا مشکلات اصلی را بگوییم .

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: تاکید می‌کنم که سیستم کمک داور ویدیویی وارد خواهد شد. اما از ۵ شرکت با ٣ شرکت امکان همکاری نداریم.از ٢ شرکت دیگر همه کارها انجام شده اما بیش از ١٢ درصد ساخت تجهیزات ساخت آمریکا است و امکان واردات نداریم. تلاش کردیم از طریق فیفا ک که جا دارد از اینفانتینو نیز تشکر کنم، شرایط مورد بررسی قرار گرفته و همین الان دبیرکل، رییس بین الملل و خزانه دار در سوییس هستند تا با روش خاصی وی ای‌ آر را وارد کنیم. با وجود تحریم های ظالمانه همین مجموعه در تلاش است که تجهیزات را وارد کنیم. توقع من از دولت این است که جلسه ای را برگزار کنند تا با همکاری در راستای رفع موانع پیش برویم. الان در بحث ورود بانوان همه دستگاهها در تلاش و هماهنگی بسیار خوبی هستند تا این اقدام انجام شود اما باید همین کار در بحث ورود تجهیزات کمک داور ویدیویی نیز صورت بگیرد. داوری ما علیرغم اشتباهات، شرافتمندانه است .

وی افزود: داور در وسط زمین باید تصمیمی بگیرد که میلیون ها تماشاگر دارد و از چند زاویه قابل بررسی است. تازه در کارشناسی های داوری بعضا از پنج کارشناس بازهم چند نظر متفاوت بیان می‌شود. پس چه انتظاری میتوان از داوران داشت. همه باشگاه نیز مدعی هستند. چندین جلسه با کمیته های قضایی فدراسیون داشتیم و مطمئنم باشید نتیجه آن را خواهید دید، چون از این مورد در بحث آینده‌ای ملی نیز متضرر شدیم. هرکسی تحت هر شرایطی به داوری شکایت کند ورود خواهد شد. سقف قرارداد و تعداد بازیکنان تحت پوشش دلالان غیررسمی بحث مهم دیگری بود که به من گفتند ورود به این حیطه شاید با حواشی زیادی همراه باشد اما اینکار را کردیم.

تاج خاطرنشان کرد: وقتی درآمد کم است باید کنترل هزینه کرد، باید مصارف را مدیریت کنیم و این یک اصل اقتصادی است. بنابراین سقف قرارداد را باتوجه به متضرر بودن باشگاه ها که حتی نتوانستند مجوز حرفه ای بگیرند انجام دادیم . چرا بازیکن خارجی بیاید که حتی بازی نمی‌کند. خود باشگاه ها که از شرایط اقتصادی شکایت داشتند، ما فقط بر اساس شرایط آن را تبدیل به قانون کردیم.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: در خصوص دستمزد داوری خوشبختانه همین پرداختی ناچیز را انجام دادیم، البته به غیر از لیگ دسته سوم و فوتسال. اما از اینکه این مبلغ واقعا ناچیز است قبول داریم، اینکه آن را بخواهیم با دستمزدهای دلاری بین‌المللی مقایسه کنیم اشتباه است. اما تغیبراتی در آن انجام خواهد شد. در حال حاضر پنج میلیون تومان است. البته تعداد داوران را کم کردیم و تعداد قضاوت‌ها بیشتر می شود. با این حال آن را افزایش خواهیم داد.

وی گفت: از همه داوران تشکر میکنم، در زمین بازی باید بسیار متمرکز عمل کرد. مثلاً خود داور نباید در جشن قهرمانی یک تیم شرکت کند. دیروز یک تیتر زدند از قول من که ورود رونالدو و بنزما به ایران ممنوع است، از ای اف سی پیگیری کردند که چرا اینطور است، توضیح دادم که منظور من این بود که با توجه به شرایط مورد نیاز نظیر اسپانسر و … امکان حضورشان را نداریم. شک نکنید که امسال اتفاق متفاوت داوری خواهیم داشت. اشتباهات کمتر خواهد بود و با قابلیت‌هایی که دارید موثرتر قضاوت خواهید کرد. وی ای آره نیز وارد خواهد شد. کمیته انضباطی نیز با قاطعیت شرایط را زیر ذره بین خواهد داشت.

پایان پیام/

منبع: فارس

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.