جزئیات آزمون های عملی گروه آزمایشی هنر در کنکور سال ۱۴۰۲ اعلام شد

جزئیات آزمون های عملی گروه آزمایشی هنر در کنکور سال ۱۴۰۲ اعلام شد

به گزارش خبرنگار مهر، شرایط آزمون عملی در مجموعه رشته های تحصیلی با شرایط خاص گروه آزمایشی هنر شامل: نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، گرافیک، طراحی پارچه، طراحی لباس، طراحی صنعتی، کتابت و نگارگری، ادبیات نمایشی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی، آهنگسازی، نوازندگی موسیقی ایرانی: شامل (۱- تار، ۲- سه تار، ۳- عود، ۴- نی، ۵- قانون، ۶- قیچک، ۷- سنتور، ۸- کمانچه)، نوازندگی موسیقی جهانی: شامل (۱. سازهای بادی چوبی، ۲. سازهای بادی برنجی، ۳. سازهای زهی (ویلن، ویولا، ویلن سل، کنترباس)، ۴. پیانو، ۵. گیتار)، مجسمه سازی، عکاسی و سینما اعلام شد.

آزمون عملی منحصراً از متقاضیان گروه آزمایشی هنر که در جلسه آزمون (نوبت اول دیماه ۱۴۰۱ و یا نوبت دوم تیرماه ۱۴۰۲) حاضر بودند و از تاریخ ۱۳ تا ۱۹ تیرماه ۱۴۰۲ علاقه مندی خود را با پرداخت هزینه برگزاری آزمون عملی و طراحی رشته های تحصیلی مربوط در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش اعلام کرده اند، به عمل خواهد آمد.

همراه داشتن کارت آزمون، کارت ملّی یا شناسنامه در جلسه آزمون عملی الزامی است.

رشته های تحصیلی نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، گرافیک، طراحی پارچه، طراحی لباس، طراحی صنعتی و کتابت و نگارگری:

آزمون طراحی این رشته ها در برخی از مراکز استان در روز جمعه ۲۷ مردادماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد که اسامی مراکز برگزاری آزمون در اطلاعیه تاریخ ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

تعداد سؤال، زمان پاسخگویی، مدارک و وسایل مورد نیاز داوطلبان و شرایط آزمون عملی رشته های نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، گرافیک، طراحی پارچه، طراحی لباس، طراحی صنعتی و کتابت و نگارگری:

۱. رشته های نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، گرافیک و طراحی پارچه و لباس:

در جلسه امتحان به هر داوطلب یک دفترچه شامل یک سؤال طراحی داده خواهد شد و داوطلبان باید در همان دفترچه موضوع خواسته شده را طراحی کنند. مدت زمان اجرای طرح ۲۱۰ دقیقه است. طراحی های مقدماتی و اتودهای اولیه ارزیابی می شود.

– وسایل مورد نیاز: تخته شاسی به ابعاد A۳، مدادهای (رنگی، سیاه، طراحی و اتود) پر رنگ و نرم، پاککن، تراش، خط کش، گونیای کوچک، پرگار، گیره های کاغذی.

۲. رشته طراحی صنعتی:

در جلسه امتحان به هر داوطلب دو دفترچه سؤال تحویل داده می شود:

الف) دفترچه تستی دارای ۳۰ سؤال که داوطلب باید در مدت ۳۰ دقیقه در پاسخنامه به سؤالات پاسخ دهد.

ب) دفترچه تشریحی (پروژه تشریحی – عملی) دارای ۸ سؤال که داوطلب باید در مدت ۱۸۰ دقیقه در دفترچه به سؤالات پاسخ دهد.

مدت زمان کل اجرای آزمونها (تستی و تشریحی – عملی) ۲۱۰ دقیقه است.

– وسایل مورد نیاز: تخته شاسی به ابعاد A۳، مدادهای (رنگی، سیاه، طراحی و اتود) پررنگ و نرم، پاک کن، تراش، خطکش، گونیای کوچک، پرگار و گیره های کاغذی

۳. رشته کتابت و نگارگری:

در جلسه امتحان به هر داوطلب یک دفترچه شامل ۲ سؤال داده می شود که داوطلب باید در مدت ۲۱۰ دقیقه در همان دفترچه به سؤالات پاسخ دهد. طراحی های مقدماتی و اتودهای اولیه ارزیابی می شود.

– وسایل مورد نیاز: خودکار، مداد و پاکن نرم، تراش، تخته شاسی به ابعاد A۳، مدادهای طراحی. از الصاق هر گونه کاغذ، کاغذ پوستی و غیره به کار عملی خودداری شود.

ضوابط و نکات کلی برای همه متقاضیان رشته های تحصیلی نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، گرافیک، طراحی پارچه، طراحی لباس، طراحی صنعتی و کتابت و نگارگری:

همه متقاضیان باید در زمان مقرر در آزمون تشریحی و یا عملی رشته و یا رشته های تحصیلی مورد علاقه خود شرکت کنند. آزمون های عملی و طراحی و درس تخصصی هر رشته قابل تمدید، تکرار و یا برگزاری آن بصورت انفرادی برای هیچ متقاضی و تحت هیچ شرایطی میسر نیست.

هیچ یک از متقاضیان اجازه آوردن وسایل اضافی اعم از کتاب، جزوه، تلفن همراه، پیجر، نت بوک و هرگونه وسیله الکترونیکی مجهز به دوربین فیلمبرداری و یا عکسبرداری و غیره (به جز موارد خواسته شده در اطلاعیه) را ندارند.

استفاده از هر گونه کتاب طراحی، کاغذ (به جز آنهایی که در جلسه آزمون به متقاضیان داده خواهد شد)، وسائل رسامی، شابلون، خط کش تصاویر متفرقه در جلسه آزمون ممنوع است.

در حین انجام پروژه، قدم زدن، سرکشی بر روی کار دیگران، هر نوع پرسش و پاسخ و کمک به دیگران مجاز نبوده و در صورت انجام آن به عنوان تقلب محسوب شده و مانع از امتیازدهی می شود.

داوطلب باید از الصاق هر گونه کاغذ، کاغذ پوستی و غیره به کار عملی خودداری کند.

استفاده از وسایلی نظیر ماژیک، لاک های الکلی و تینری، روان نویس، راپید، رنگ های پودری و مایع، خودنویس، گراف، آبرنگ، رنگ گواش، مرکب و سایر وسایل مشابه خودداری شود.

هرگونه کولاژ کردن، چسباندن و نصب کردن مصالح متفرقه بر روی پروژه عملی یا تشریحی ممنوع است.

لازم به تاکید است همراه داشتن هر گونه وسیله الکترونیکی مجهز به دوربین فیلم برداری و یا عکسبرداری، نوت بوک، تلفن همراه، ساعت هوشمند و هرگونه وسایل هوشمند حتی بصورت خاموش و میز نور سیار در جلسه آزمون تخلف محسوب شده و با متخلفین طبق قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم آزمون های سراسری رفتار خواهد شد. ضمناً از آوردن وسایل اضافی از جمله ماشین حساب، کیف دستی، ساک دستی، کتاب، جزوه و … در جلسه آزمون خودداری شود.

رشته های تحصیلی ادبیات نمایشی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی، مجسمه سازی، عکاسی، سینما، آهنگسازی، نوازندگی موسیقی ایرانی: شامل (۱- تار، ۲- سه تار، ۳- عود، ۴- نی، ۵- قانون، ۶- قیچک، ۷- سنتور، ۸- کمانچه)، نوازندگی موسیقی جهانی: شامل (۱. سازهای بادی چوبی، ۲. سازهای بادی برنجی، ۳. سازهای زهی (ویلن، ویولا، ویلن سل، کنترباس)، ۴. پیانو، ۵. گیتار

آزمون عملی این رشته های تحصیلی از هفتم مردادماه به بعد انجام خواهد شد و برنامه زمانی و محل برگزاری آزمون عملی رشته های فوق در اطلاعیه روز دوشنبه ۲ مردادماه در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می شود. آزمون عملی این رشته های تحصیلی منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد.

مواد امتحانی رشته های تحصیلی ادبیات نمایشی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی، مجسمه سازی، عکاسی، سینما، آهنگسازی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی:

۱. رشته مجسمه سازی:

آزمون در دو مرحله طراحی و حجم سازی برگزار می شود. حضور داوطلبان در هر دو مرحله اجباری و عدم شرکت در یکی از آزمون ها به منزله انصراف و غیبت در آزمون تلقی خواهد شد.

– ضروری است تخته شاسی در قطع A۳، مداد B۴ و HB، پاک کن و مدادتراش، خط کش فلزی ۳۰ سانتی، کاغذ سفید پیش نویس برای تمرین، در جلسه آزمون همراه داشته باشند. داوطلبان به منظور جلوگیری از ازدحام، از آوردن همراه خودداری کنند.

۲. رشته عکاسی:

ضروری است داوطلبان مدارک زیر را به همراه داشته باشند:

– رزومه فعالیت های عکاسی و هنری (متکی بر مدارک و گواهی های مربوطه)

– ارائه آثار عکاسی (پورتفولیو) ضبط شده بر روی گوشی (تلفن همراه)، لپ تاپ شخصی یا پرینت بر روی کاغذ معمولی

۳. رشته طراحی صحنه، ادبیات نمایشی، بازیگری، نمایش عروسکی و سینما:

داوطلبان در صورتی که سابقه فعالیت هنری و ادبی دارند، مدارک آن را در جلسه آزمون همراه داشته باشند و از آوردن همراه خودداری کنند. در محل آزمون امکان تهیه مواد خوراکی مهیا نیست. آوردن ماکت برای داوطلبان رشته طراحی صحنه، امتیاز یا نمره ای ندارد.

داوطلبان ادبیات نمایشی در صورت داشتن سابقه هنری (نمایشنامه، رُمان یا داستان کوتاه چاپ شده یا اجرا شده) مستندات آن را همراه داشته باشند.

داوطلبان رشته بازیگری علاوه بر مدارک فعالیت های هنری و ادبی، می توانند قطعه ای کوتاه به صورت مونولوگ را آماده تا در صورت لزوم ارائه کنند.

نمایش عروسکی از پیش آماده شده در مصاحبه عملی مورد قضاوت قرار نخواهد گرفت.

داوطلبان رشته سینما در صورت داشتن فیلم کوتاه یا کرنومه فایل تصویری لازم است آنها را همراه داشته باشند.

داوطلبان لازم است برای انجام مصاحبه، یک روز کامل را در نظر بگیرند و برنامه دیگری را در روز مصاحبه خود هماهنگ نکنند. هر دو آزمون داوطلبانی که در دو رشته ثبت نام کرده اند نیز در یک روز برگزار خواهد شد.

۴. رشته آهنگسازی:

آزمون در ۳ بخش برگزار خواهد شد:

بخش اول: هارمونی به صورت کتبی شامل یک سوال باس شماره گذاری شده تا پایان آکوردهای هفتم (اعم از دومینانت، فرعی و ثانوی)، سازشناسی ایرانی و جهانی به صورت کتبی شامل ۱۵ سوال چهارگزینه ای.

بخش دوم: سرایش (خواندن ملودی درگامهای ماژور و مینور)، ریتم خوانی (متر ترکیبی و ساده)، شنوایی (تشخیص فواصل ملودیک و هارمونیک)

بخش سوم: پیانو: اجرای تنها یک قطعه از رپرتوار استاندارد یکی از دوره های باروک، کلاسیک و رمانتیک یا مدرن

آهنگسازی: ارائه پارتیتور و اجرای قطعه ای به فرم سه بخشی ساده با بازگشت (رپریز) تغییریافته برای پیانو که از قبل توسط داوطلب ساخته شده است.

داوطلبان جهت تعیین نوبت در روز برگزاری آزمون از ساعت ۷:۳۰ در محل حوزه حضور داشته باشند.

۵. رشته نوازندگی موسیقی جهانی:

آزمون در ۲ بخش برگزار خواهد شد:

بخش اول: سرایش (خواندن ملودی در گامهای ماژور و مینور)، ریتم خوانی (متر ترکیبی و ساده)، شنوایی (تشخیص فواصل ملودیک و هارمونیک).

بخش دوم: اجرای پیانو یا گیتار کلاسیک یا یکی از سازهای ارکستر سمفونیک (به غیر از سازهای کوبه ای)، اجرای سه قطعه از دوره های باروک، کلاسیک و رومانتیک و از این سه دوره انتخاب و اجرای یک اتود و یک قطعه به فرم سونات الزامی است، همراهی پیانو برای داوطلبان غیر از پیانو و گیتار الزامی است (تأمین نوازنده پیانوی همراهی کننده بر عهده داوطلب است).

دشیفراژ (برای سازهای پیانو و گیتار اجرای یک قطعه به صورت دشیفر الزامی است)

نوازندگان پیانو و گیتار ملزم به اجرای رپرتوار (دوره های باروک، کلاسیک و رومانتیک)، از حفظ (بدون استفاده از نت) هستند.

داوطلبان جهت تعیین نوبت در روز برگزاری آزمون از ساعت ۷:۳۰ در محل حوزه حضور داشته باشند.

۶. رشته نوازندگی موسیقی ایرانی:

آزمون در ۲ بخش برگزار خواهد شد:

بخش اول: سرایش و شنوایی (خواندن ملودی در گامهای ماژور، خواندن ملودی مینور یا مدهای ایرانی)، ریتم خوانی (متر ترکیبی و ساده)، شنوایی (تشخیص فواصل ملودیک).

بخش دوم: اجرای یکی از سازهای موسیقی سنتی ایرانی (تار، سه تار، سنتور، نی، کمانچه، قانون، عود، قیچک)، اجرای یک دستگاه و دو آواز (یا دو دستگاه) از حفظ و به انتخاب داوطلب (از یکی از ردیف های میرزاعبداالله، آقا حسینقلی، علی اکبر شهنازی، ابوالحسن صبا، عبداالله دوامی و موسی معروفی)، اجرای دو قطعه از رپرتوار مو سیقی کلا سیک ایرانی از حفظ.

داوطلبان جهت تعیین نوبت در روز برگزاری آزمون از ساعت ۷:۳۰ در محل حوزه حضور داشته باشند.

متقاضیان میتوانند پرسش یا درخواست خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه پاسخگویی اینترنتی به نشانی: https://request.sanjesh.org به سازمان سنجش ارسال کنند و درصورت لزوم در ساعات اداری با شماره تلفن ۴۲۱۶۳ با پیش شماره ۰۲۱ تماس بگیرند.

منبع: مهر

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.