تعیین تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، فردا در دولت / دولت در حال شناسایی سلبریتی‌هاست

نشست خبری خاندوزی

تعیین تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، فردا در دولت / دولت در حال شناسایی سلبریتی‌هاست

اکوایران: سخنگوی اقتصادی دولت خبر داد که فردا (چهارشنبه) در مورد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در دولت تصمیم‌گیری خواهد شد. او می‌گوید به غیر از وزارت نفت، چند وزارتخانه دیگر هم به علت داشتن پتروشیمی‌های بزرگ در مسأله نرخ خوراک صاحب‌نظر هستند.

تعیین تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، فردا در دولت / دولت در حال شناسایی سلبریتی‌هاست

به گزارش اکوایران، احسان خاندوزی – سخنگوی اقتصادی دولت – در نشست خبری خود درباره کاهش نرخ بیکاری، توافق ایران و چین، کنترل رشد نقدیندگی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری نیز توضیح داد.

خاندوزی گفت که نرخ بیکاری فصل بهار به ۸.۲ درصد نسبت به بهار سال گذشته کاهش یافته و کاهش نرخ بیکاری با وجود افزایش جمعیت فعال کشور رقم خورده است.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ بیکاری ناشی از رونق تولید است، خاطرنشان کرد: ورود حوزه تولید به رونق و چشم‌انداز مثبت پیش روی فعالان اقتصادی خود را در کاهش نرخ بیکاری خرداد نشان داده است. در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته حدود ۷۲۸ هزار نفر به جمعیت شاغلین کشور افزوده شده است.

وزیر اقتصاد گفت: کاهش نرخ بیکاری در بهار امسال همزمان با بالا رفتن جمعیت فعال و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی بود. نرخ بیکاری در ۲۵ استان کشور کاهش پیدا کرده و در ۲۴ استان تک رقمی شده است.

او گفته اگر نرخ بیکاری کاهش پیدا کند و نرخ مشارکت اقتصادی افزایش پیدا کند، نشان‌دهنده کاهش حقیقی بیکاری و افزایش اشتغال است. نرخ بیکاری جوانان کشور، یعنی بازه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال از ۲۴ درصد به ۲۱.۶ درصد کاهش پیدا کرده و نرخ بیکاری در فارغ‌التحصیلان نیز با کاهش ۱.۱ درصد به ۱۲.۱ درصد رسیده است.

توافقات ایران و چین اجرا می‌شود

خاندوی با اشاره به اجرایی شدن توافقات ایران با چین تاکید کرد: سفر اخیر هیأت ایرانی به منظور عملیاتی‌شدن توافقات انجام شده در سفر رئیس‌جمهوری به چین بود. در کمیسیون درباره پروژه‌هایی که باید بعد از سفر رئیس‌جمهوری مورد توافق دو طرف قرار می‌گرفت، توافق و مقرر شد از ماه آینده هر کدام از این پروژه‌ها اجرایی و عملیاتی شوند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه نتایج اقدامات دولت در برخورد با سفته‌بازان نمایان شده است، گفت: اقداماتی که دولت در سه ماه گذشته برای مقابله با سفته‌بازی در بازارهای دارایی انجام داد، رفته‌رفته آثار خود را نشان خواهد داد.

کنترل رشد نقدیندگی منجر به تعادل قیمت‌ها در ماه‌های آتی می‌شود

به گفته وی، ۶۳ هزار برگه مالیاتی برای خانه‌های خالی در سه ماهه اخیر صادر شده است که تمرکز اصلی بر افرادی بود که دو واحد به بالا منزل خالی در اختیار داشتند. در کنار استفاده از ابزار مالیاتی، سایر مولفه‌ها مانند کنترل رشد نقدینگی نیز منجر به تعادل قیمت‌ها در ماه‌های آتی خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری، گفت: متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از جمله بازنشستگان کارگری در دو مرحله در سال‌های 1399 و ۱۴۰۰ انجام شد که با رضایت بالای بازنشستگان همراه بود اما در مورد خبری که از قول کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح شد، فعلأ در لایحه برنامه هفتم توسعه چنین حکمی وجود ندارد. اگر در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس تصویب و منابع لازم برای اجرای آن دیده شود، حتماً دولت آن را در دستور کار اجرا قرار خواهد داد.

با تعیین یک عدد ثابت برای نرخ خوراک مخالفیم

وزیر اقتصاد گفت که فردا در مورد نرخ خوراک پتروشیمی تصمیم‌گیری خواهد شد. له گفته او به غیر از وزارتخانه نفت، چند وزارتخانه دیگر هم به علت داشتن پتروشیمی‌های بزرگ در مسأله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها صاحب نظر هستند.

وی ادامه داد: با تعیین یک عدد ثابت برای دوره طولانی‌مدت برای قیمت خوراک موافق نیستیم. باید برای نرخ خوراک فرمولی تعیین شود که متناسب با بازارهای جهانی و داخلی و متغیرهای دیگر تغییر کند. پیشنهاد دادیم فرمول نرخ خوراک حداقل ۳ یا ۵ سال ثابت باشد. معتقدیم باید تصمیمات اقتصادی با ثبات اتخاذ شود تا اقتصاد پیش‌بینی‌پذیر شود و فعالان اقتصادی بتوانند برنامه‌ریزی‌های بلندمدت داشته باشند.

آخرین وضعیت سهامداران متولد 1400 به بعد

سخنگوی اقتصادی دولت به آخرین وضعیت تخصیص اعتبار برای صندوق‌های سهام متولدین ۱۴۰۰ تاکنون، اشاره کرد و گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۱ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اختصاص سهام به یک میلیون متولد همان سال در نظر گرفته شد که تا امروز ۶۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است. ثبت‌نام متولدین سه‌ماهه اول به پایان رسیده و سه‌ماهه دوم نیز نزدیک به اتمام است.

وی افزود: تا امروز ۴۹۳ هزار و ۶۷۱ نفر از متولدان توسط والدین ثبت‌نام شده‌اند. به زودی با اتمام آن، والدین متولدان سه‌ماهه سوم فراخوان می‌شوند. برای متولدان ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ در بودجه سنواتی اعتباری در نظرگرفته نشده اما با وجود این بنا به نظر مساعد و همراهی رئیس سازمان برنامه قرار است از منابع عمومی تامین اعتبار صورت گیرد. مکاتباتی با سازمان برنامه انجام و درخواست شده مبلغ هزار میلیارد تومان برای اختصاص سهام به متولدان ۱۴۰۰ و ۲ هزار میلیارد تومان برای متولدان ۱۴۰۲ اختصاص یابد.

وزارت اقتصاد سهامدار نمی‌شود

خاندوزی درباره آخرین وضعیت برگزاری مجامع بانک‌های خصوصی، گفت: بانک‌ها باید سقف سهامداری مجاز را مراعات کنند و اگر این نسبت رعایت نشد، حق رای سهام مازاد در اختیار وزارت اقتصاد قرار می‌گیرد. بنابراین وزارت اقتصاد سهامدار نمی‌شود. اکنون به غیر از سه بانک ملت، تجارت و صادرات که از گذشته دولتی بودند، وزارت اقتصاد سهامدار هیچ بانک خصوصی دیگری نیست.

به گفته وی، حق رای سهام مازاد چهار بانک در اختیار وزارت اقتصاد قرار گرفته است. حق رای ناشی از ۶۱ درصد سهام موسسه ملل، حق رای ناشی از ۶۶ درصد سهام بانک رفاه، حق رای ناشی از ۶۰ درصد سهام بانک اینده و حق رای ناشی از ۶۶ درصد سهام بانک ایران زمین در اختیار وزارت اقتصاد است.

وزیر اقتصاد افزود: در مورد دو بانک رفاه و موسسه ملل هیچ مسئله‌ای وجود نداشته و کلیه مجامع برگزار و صورت‌های مالی تصویب شده است. به محض اینکه صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ نهایی شود مجمع برگزار می‌شود و مشکلی از این جهت وجود ندارد اما بانک ایران زمین به جهت اینکه مشمول ماده ۳۹ قانون پولی و بانکی شده، اختیار حق رای به بانک مرکزی منتقل شده است.

خاندوزی گفت: در زمینه بانک آینده به دلیل شکایت برخی سهامداران به دیوان عدالت اداری، باوجود اینکه دیوان مصوبه بانک مرکزی را تایید کرده بود، اخیرا این نهاد مجددا دستور توقف اجرای مصوبه را داده است. در همین راستا فعلا اقداماتی انجام داده‌ایم. از جمله اینکه حسابرس معتمد را معرفی کردیم و همچنین درخواست برگزاری مجمع عمومی را داده‌ایم اما همه این موارد منوط به این است که موضوع در دیوان عدالت اداری تعیین تکلیف شود.

شناسایی 123 سلبریتی با درآمد تبلیغاتی 2300 میلیاردی

وی با بیان اینکه دولت در حال شناسایی سلبریتی‌های با درآمد بالا در فضای مجازی است، گفت: تاکنون ۵۵۰ فعال با درآمدهای بسیار بالا شناسایی شده‌اند که ۱۲۳ نفر از آنها درآمد تبلیغاتی بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان داشته‌اند. درآمد چهره‌های شهره و سایر مردم و فعالان اقتصادی تفاوتی ندارد و همه در مقابل قانون یکسان هستند.

در همین رابطه:

  • درد دیرینه‌ای که از تن اقتصاد ایران بیرون نمی‌رود
  • اثر تورم مصالح ساختمانی بر بازار مسکن
  • مقامات بانکی چین: مردم صبور باشند

منبع: اکوایران

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.