فارس من| اصلاح مصوبه سنجش و پذیرش برای کنکور ۱۴۰۳ اجرایی شود

فارس من| اصلاح مصوبه سنجش و پذیرش برای کنکور ۱۴۰۳ اجرایی شود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی خواستار «اجرای اصلاح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۳» شدند.

این کاربران در پویش خود آورده‌اند: «اصلاح مصوبه شورای فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۳ باید اجرا شود امسال شاهده تقلب گسترده در امتحانات نهایی بودیم حالا اگر تقلب را کنار بگذاریم بحث تصحیح اوراق امتحانی در میان است از تصحیح اوراق به صورت سلیقه‌ای تا مصاحبه‌های انجام شده توسط دبیرانی که بعضاً تخصص این کار را ندارند. هنوز از این مسائل زیاد است از جمله خرابی سایت آموزش و پرورش هنگام مشاهده کارنامه، اگر آموزش و پرورش ادعا دارد اوراق به صورت دقیق تصحیح شده و نمره حق داده شد اوراق امتحانی را یا روی سایت اسکن کنند یا به صورت حضوری جلوی داوطلبان تصحیح کند.

آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب عنوان می‌کنند تصحیح اوراق امتحانی صحیح بود اوراق را برای داوطلبان به اشتراک بگذارند تا تمام علامت سوالات حل شود اگر این اتفاق رخ ندهد به احتمال زیاد نشانه ضعف در آموزش و پرورش می‌باشد تمام داوطلبان خواستار این امر هستند.»

براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شده که آزمون‌های سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط سوابق تحصیلی سال دوازدهم با تأثیر قطعی درنظر گرفته شود و در کنکور سال ۱۴۰۴ معدل سال یازدهم نیز اضافه شود و در کنکور سال ۱۴۰۵ سوابق تحصیلی سال دهم هم اضافه شود.

با این مصوبه، سنجش داوطلبان برای ورود به دانشگاه به دو بخش تقسیم می‌شود که یک بخش مربوط به سوابق تحصیلی و یک بخش مربوط به کنکور است. تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲ صرفاً ۴۰ درصد خواهد بود و در سال ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد تأثیر قطعی می‌رسد و در سال ۱۴۰۵ به ۶۰ درصد تأثیر قطعی خواهد رسید.

تکلیف کنکوری‌های ۱۴۰۳ شهریور ماه روشن می‌شود.

اما با جلساتی که نمایندگان مجلس در کمیسیون آموزش و تحقیقات برگزار کردند مشخص شد که تکلیف کنکوری‌های ۱۴۰۳ شهریور ماه روشن می‌شود.

* تصحیح برگه‌های امتحانی باید روی سایت بارگزاری شود

امیرحسین بختیاری سردبیر پویش فارس من در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس می‌گوید: در امتحانات نهایی دانش‌آموزان، علاوه بر اینکه تقلب صورت می‌گیرد شاهد تصحیح اشتباه اوراق هم هستیم. مدارس باید به شکلی برنامه‌ریزی کنند تا برگه‌های امتحانی تصحیح شده و نمرات دقیق دانش‌آموزان روی سایت بارگزاری شود تا بتوانیم از تمام جزئیات آن باخبر شویم.

وی معتقد است: دروس عمومی باید فقط برای دوران تحصیل در مدارس باشد و ما بعد از ورود به دانشگاه قطعا واحدهای عمومی داریم.مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم که فعلاً معلوم نیست به کجا می‌رسد؛ همچمین اگر قرار است تغییری در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شود، این تغییر باید برای سال ۱۴۰۴ به بعد باشد چرا که در صورت تغییر مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۳ پایه دوازدهمی‌هایی مثل بنده خیلی آسیب می‌بینند و فرصت مطالعه برای دروس عمومی را نداریم.

* ورود ما به آموزش عالی و دانشگاه‌ها چه ارتباطی با دروس عمومی دارد؟

مهیار مهرنیا کنکوری دیگری است که می‌‌گوید: من خودم دانش‌آموز پایه یازدهم هستم و سال کنکوری من در حال شروع شدن است، باتوجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دروس عمومی را به صورت تستی کار نکردم و این عدم تسلط برای من داوطلب مضر است.

وی معتقد است که ورود ما به آموزش عالی و دانشگاه‌ها چه ارتباطی با دروس عمومی دارد؟ اگر من پزشک شوم درس دینی برای من کاربرد دارد؟ اگر مهندس شوم درس فارسی چه کاربردی دارد؟ اگر من هنرمند شوم عربی چه کاربردی دارد؟

مهرنیا می‌افزاید: از نظر بنده دروس عمومی در رشته‌های تخصصی بی‌تاثیر است و کاربردی ندارد و فقط بار درسی اضافه دارد. ما برای ورود به آموزش عالی به معدل خوبی نیاز داریم که در بیشتر آزمون‌های جهانی هم شاهد هستیم که از دروس اختصاصی آزمون می‌گیرند.

* کنکور ۱۴۰۳ بدون تغییر در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌‌شود

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سیاست‌های سنجش و پذیرش قطعی و لازم‌الاجراست، براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی تاثیر معدل در کنکور در سال ۱۴۰۳ به صورت قطعی در نظر گرفته می‌شود

این در حالی است که عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اتمام حجت می‌کند و درباره نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۳ می‌گوید: داوطلبان باید بدانند کنکور ۱۴۰۳ بر مبنای همان مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود اما اگر احیانا قرار باشد تغییری از سوی مجلس شورای اسلامی رخ دهد تا شهریورماه اعلام نهایی می‌شود، اگر قبل از شهریور هر تغییری داشته باشیم و به ما و دولت ابلاغ شود ملاک عمل همان است.

همچنین رجبعلی برزویی دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی می‌گوید: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سیاست‌های سنجش و پذیرش قطعی و لازم‌الاجراست، براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی تاثیر معدل در کنکور در سال ۱۴۰۳ به صورت قطعی در نظر گرفته می‌شود.

عبدالحسین خسروپناه دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی می‌‌گوید: فعلاً گام‌های اولیه این مسیر برداشته شده اما به طور کلی کنکور ۱۴۰۳ بدون تغییر در مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

منبع: فارس

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.