جمهوری اسلامی در استفاده از ظرفیت بانوان ویژه عمل کرده‌ است

جمهوری اسلامی در استفاده از ظرفیت بانوان ویژه عمل کرده‌ است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مشاوران امور زنان و خانواده در دانشگاه‌ها، ‌ پژوهشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در پارک علم وفناوری دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن قدردانی از مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده که از شهرهای مختلف در این جلسه حضور داشتند، با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدا بویژه شهدای علمی کشور، همچنین با قدردانی از تلاش‌های اعضای هیات علمی و یاوران علمی و دانشجویان گفت: باید قدردان خداوند باشیم که این توفیق را پیدا کردیم که بتوانیم در دانشگاه خدمت کنیم و هر روز بر دامنه آگاهی خود بیفزاییم و از سوی دیگر هر روز با نسل جوان سر و کار داریم که برترین استعدادهای کشور هستند.

زلفی گل با تاکید بر اینکه باید برای شغلی معلمی خودمان و فعالیت در دانشگاه شاکر خداوند باشیم، ‌ اظهار داشت: معلمان دانشگاه جزو قدرتمندترین انسان‌ها هستند که آینده‌سازان نه تنها کشور بلکه بشریت در دستان معلمان دانشگاه است؛ چون دانشمندان و اندیشمندان و متفکران در مرزهای جغرافیایی محدود نمی‌شوند بلکه به کل جامعه بشریت تعلق دارند.

وزیر علوم افزود: دلیل قدرتمند بودن معلمان در این است که با یک آفرین گفتن به یک دانشجو، مسیر زندگی دانشجو می‌تواند تغییر کند و گاهی اوقات با یک وقت گذاشتن و دادن یک مشاوره درست، یک رفتار پدرانه و مادرانه و خالصانه، مسیر یک انسان را تغییر می‌دهند و یک انسان را رشد می‌دهند و این قدرت بزرگی است که به ما دانشگاهیان داده شده است.

وی گفت: ما باید از این بابت نیز سپاسگزار خداوند باشیم که با جوانانی سرو کار داریم که رهبران آینده، وزرا، اندیشمندان و تعیین‌کنندگان آینده کشور ما هستند.

وزیر علوم، ‌ تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: یادمان باشد وقتی در دانشگاه قدم می‌زنیم و با دانشجویان سروکار داریم همیشه خداوند را شاکر باشیم که این توفیق بزرگ را نصیب ما کرده است که به آینده‌سازان کشور خدمت کنیم و یادمان باشد باید احترام خاصی برای دانشجویان قائل باشیم و به حرمت دانشجو از پشت میزمان بلند شویم چون این دانشجویان انسان‌های بزرگی هستند که مردم به عنوان امانت در اختیار ما قرار داده‌اند.

وی خطاب به مشاوران در امور زنان و خانواده دانشگاه‌های کشور گفت: شما بانوان فرهیخته جزو قدرتمندترین انسان‌ها هستید چون شما خانواده خودتان را گسترش دادید و به یک دانشگاه بزرگ تبدیل کردید.

زلفی گل افزود:‌ وقتی ما وارد دانشگاه می‌شویم خانواده ما خیلی گسترش پیدا کرده و ما با دانشجویانی سروکار داریم که آنها هم اعضای خانواده ما هستند حتی یاوران علمی و اعضای هیات علمی و ما با یک رفتار و برخورد صحیح می‌توانیم در اصلاح و پیشرفت جامعه خودمان نقش داشته باشیم.

وی افزود: تفاوت شما با سایر اقشار این است که شما توانسته‌اید خانواده خودتان را گسترش بدهید و اثربخشی اجتماعی خودتان را ارتقا بدهید.

زلفی گل با بیان اینکه مشاوران و بانوان فرهیخته در دانشگاه اثربخشی بسیاری دارند، ‌ گفت: خوشبختانه نظام مقدس جمهوری اسلامی علیرغم شیطنت‌ها و بدخواهی‌های دشمنان ما، در میدان دادن و ‌استفاده از ظرفیت و استعداد بانوان کشور ‌ویژه عمل کرده‌ است.

وزیر علوم با اشاره به تعداد دانشجویان دختر و پذیرفته‌شدگان دختر در آزمون سراسری، ‌ اظهار داشت: به لطف خداوند، بانوان ما توانسته‌اند که حضور جدی در اثربخشی اجتماعی داشته باشند و کمتر کشوری در دنیاست که این اندازه بانوان برای تحصیل و دانایی هزینه کنند و علاقه نشان بدهند و حضور جدی در این عرصه داشته باشند.

وی با تاکید بر بحث جهاد تبیین در این حوزه گفت: جمهوری اسلامی در این حوزه مظلوم واقع شده و شما عزیزان باید تلاش کنید که این مظلومیت جمهوری اسلامی را با بیان واقعیت‌های موجود برطرف کنید.

وی ضمن ضمن قدردانی از زحمات دکتر نصیری مشاور وزیر در امور خانواده و زنان و همچنین خانم دکتر یزدیان، مشاور رئیس دانشگاه تهران و رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران، بر تداوم برگزاری این گونه نشست‌ها تاکید و گفت: لازم است این جلسات بیشتر برگزار شود تا در این جلسات انتقال تجربه صورت بگیرد و دانشگاه‌ها از تجارب یکدیگر استفاده کنند.

وزیر علوم در ادامه سخنان خود با تاکید بر اثربخشی برنامه‌های مشاوران در امور زنان و خانواده در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: شما می توانید ‌نقش بانوان دانشگاهی را برجسته‌تر بکنید و این را بخشی از سیاست خود قرار دهید و این اثربخشی را باید در تمام برنامه‌های خود لحاظ کنید.

وی کمک به پیشرفت یکدیگر و هم‌افزایی را یکی از راه‌های اثربخشی دانست و افزود: باید با شبکه‌سازی به انجام کارهای گروهی بپردازید و توان و ظرفیت مجموعه‌ها در اختیار همه قرار دهید.

وزیر علوم گفت: یک مشاور بانوان موفق کسی است که تک تک بانوان اعضای علمی و یاوران علمی دانشگاه خود را بشناسد و توانمندی‌های آنها را شناسایی کند که اگر بتواند این کار را انجام دهد، می‌تواند یک ‌وحدت ایجاد کند که منجر به همکاری بیشتر و اثربخشی و هم‌افزایی ‌شود.

وی در پایان با تاکید بر توجه بر قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، گفت: مواردی که نیاز به تدوین شیوه‌نامه‌ای برای بانوان شود حتما این اقدامات صورت گیرد.

منبع: مهر

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.