اشتغالزایی و مهارت‌آموزی منوط به آموزش کودکان با صنایع دستی است

اشتغالزایی و مهارت‌آموزی منوط به آموزش کودکان با صنایع دستی است

به گزارش خبرگزاری مهر، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دیدار کرد.

حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ابتدای این نشست گفت: حوزه صنایع دستی ریشه در مرز و بوم کشور دارد و کانون نیز در مراکز خود این صنعت را حفظ کرده است. ما هر چقدر بتوانیم کودکان و نوجوانان را با این فضا و مهارت آشنا کنیم اشتغال‌زایی و مهارت‌آموزی کرده‌ایم. ضمن این که می‌توان با موضوع صنایع دستی آثار مختلفی را در کانون تولید کرد. ما باید برای ذائقه‌های مختلف کودکان و نوجوانان به شکل مجزا برنامه طراحی کنیم. همان‌طور که باید برای دختران و پسران هر کدام متناسب با ذائقه خودشان این طراحی انجام شود. مخاطبان ما بسیار هستند. کانون گستره کاری زیادی دارد و علاوه بر تمام این‌ها با وجود کتابخانه‌های سیاری که در روستاهای دور داریم، می‌توان در زمینه صنایع دستی نیز اثرگذار بود.

علامتی همچنین با اشاره به این‌که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کار فرهنگی انجام می‌دهد، گفت: کانون در حوزه فرهنگ‌سازی تخصص دارد و باید کودک و نوجوان را با صنایع دستی به نحوی عجین کند تا از آن لذت ببرد. اگر الگوبرداری مثبت از کشور چین داشته باشیم می‌بینیم که اقتصاد آن مبتنی بر صنایع کوچک است که قبلاً به آن بنگاه‌های کوچک می‌گفتند و امروز صنایع خرد نام گرفته است. در روستاهای چین خانوادگی صنایع دستی تولید می‌کنند و محصولاتشان از کشورهای اروپایی سر در می‌آورند. با این نقشه راه ما اگر بتوانیم پدرها و مادران را نیز درگیر کنیم، می‌توانیم اشتغال‌زایی نیز داشته باشیم، که متناسب با محیط و فضا در هر منطقه می‌تواند این آموزش‌ها متفاوت باشد.

ایجاد ارتباط بین نسلی با کانون و صنایع دستی

مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی نیز در ادامه این نشست گفت: من از شش سالگی عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم و سال‌ها بعد نیز در کانون حضور داشتم بنابراین از نگاه من کانون یک سرمایه اجتماعی است همانطور که صنایع دستی یک سرمایه فرهنگی است و این دو در کنار هم می‌توانند منجر به جهشی شوند که مقام معظم رهبری فرمودند.

وی ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان صنایع دستی بسیار به هم شبیه هستند و مدل طراحی آن‌ها یک شکل است. ما تمام تلاش‌مان این است که صنایع دستی که خانواده محور بوده و ارتباط بین نسلی ایجاد می‌کند و هویت بنیان است را در گام دوم انقلاب فعال کنیم. حذف صنایع دستی از برنامه پنجم توسعه به بعد به بهانه صنایع خلاق رقم خورد. در حالی‌که صنایع دستی حتی در بخش دانش‌بنیان‌ها نیز می‌تواند بسیار فعال باشد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث گفت: ما در شناسایی، توسعه، ترویج، تجاری‌سازی، توزیع، فروش و مصرف این به روزسازی را از دست داده‌ایم و تمام تلاش من و گروه همراهم این است که بتوانیم زنجیره‌سازی کنیم که یکی از اصلی‌ترین زنجیره‌ها کانون پرورش فکری است. صنایع دستی ارتباط مستقیم با هنر و محیط زیست دارد و اگر بتوانیم این دو عرصه را به‌هم متصل کنیم می‌توانیم در عرصه آموزش، خلق و به نوعی نوآوری فعال باشیم.

در این نشست جمعی از مدیران هر دو مرکز حضور داشتند و به ارائه پیشنهادها برای همکاری بیشتر پرداختند.

همچنین مصطفی رمضان‌خانی مشاور و رئیس حوزه معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گفت: کانون ظرفیت بسیار بزرگی دارد و حداقل در حوزه آموزش می‌توانیم از آن استفاده کنیم چرا که انتقال فرهنگ با شیوه درست زندگی به کودکان در اولویت کانون است و صنایع دستی همیشه در زندگی مردم ساری و جاری بوده است.

وی ادامه داد: حتی رشته‌های منسوخ شده را نیز می‌توان در مراکز فرهنگی کانون احیا کرد و بسیاری از رشته‌های از یاد رفته را بار دیگر به حوزه صنایع دستی بازگرداند.

در ادامه نشست ویدا توحدی مدیرکل آموزش و توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی، گفت: بحث خلاقیت و نوآوری یکی از شاخص‌های بارز در کودکان و نوجوانان است و متأسفانه در صنایع دستی کمرنگ است، چرا که کاملاً سنتی پیش رفته‌ایم. در حالی که کودکان و نوجوانان بسیار در این زمینه نوآور هستند. ما با یک دریای وسیع از تنوع در این حوزه مواجه هستیم که برای هر بچه‌ای می‌تواند جذابیت داشته باشد. در حال حاضر ما ۲۰۰ بچه در سراسر کشور داریم که تولیدکننده صنایع دستی هستند و حالا می‌خواهیم از آن‌ها کمک بگیریم و شکل جدیدی از آموزش را طراحی کنیم تا کودک به کودک آموزش دهد.

در ادامه نشست محمدحسین عسگرپور مدیرکل حمایت از تولید معاونت صنایع دستی نیز گفت: معاونت صنایع دستی تلاش دارد تا از ظرفیت تعاملی که در اختیار دارد استفاده کند، تا اندکی به حال خوب جامعه بیافزاید. همان‌طور که کشورهای صنعتی تلاش دارند تا هنرهای خود را احیا کنند. امیدواریم نظام استاد و شاگردی در ایران بار دیگر احیا شود. ما در حال حاضر ۳۰ هزار کارگاه در سراسر کشور داریم که بخشی از آن‌ها فعال هستند و با تخصیص فضا می‌توانیم این سنت را احیا کنیم محصولاتی تولید کنیم که بتوان از آنها حتی بهره مالی نیز گرفت.

کانون برای بقا به تنوع موضوعی نیاز دارد

در ادامه نشست محمدرضا کریمی صارمی‌معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: در گذشته یکی از فعالیت‌های کانون در حوزه صنایع دستی بود. ما داشته‌هایی داریم و شما نیز داشته‌هایی دارید، بنابراین باید به هم کمک کنیم و مشترکات را ادامه دهیم. ضمن این‌که کانون برای بقا به تنوع موضوعی نیاز دارد و باید هر سال دو یا سه هنر به فعالیت‌های کتابخانه‌ای خود بیافزاید تا این چرخه ادامه یابد و تکامل پیدا کند و جریان‌ساز شود.

در ادامه مجتبی حاذق مدیرکل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری گفت: امسال در کانون پرورش فکری توجه ویژه‌ای نسبت به خانواده داشتیم و پیگیر هستیم خانواده‌هایی که فرزندانشان در کانون هستند نیز درگیر فعالیت‌های کانون شوند. در بخش‌های مختلفی که در حوزه معاونت فرهنگی داریم بچه فاعلیت دارد و خالق است و آفرینش از سوی او اتفاق می‌افتد. بنابراین می‌توان از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرد.

منبع: مهر

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.