سردار سلامی: شخصیت‌های ورزشی وسعت جهانی دارند و دنیا به آنها افتخار می‌کند

سردار سلامی: شخصیت‌های ورزشی وسعت جهانی دارند و دنیا به آنها افتخار می‌کند – اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران کشتی گفت: خدا را شکر می‌کنم که امروز شرف حضور در جمع وزیر ورزش، قهرمانان کشتی و پیشکسوتان کشتی و سایر رشته‌ها را دارم. یکی از دلنشین‌ترین جلساتی است که فرصت کردم در آن حضور پیدا کنم و از دعوت دبیر قدردانی می‌کنم.

دبیر: در تاریخ 70ساله کشتی چنین افتخاراتی نداشتیم/ طوری برخورد می‌کنند که انگار باخته‌ایم

وی ادامه داد: جامعه ورزشی کشور بخش مهمی از شخصیت کشور ماست. کشورها را با ستارگان‌شان و شخصیت‌هایی که نام یک کشور را جهانی می‌کنند، می‌شناسند. این افراد سازنده بخش بزرگی از عظمت و شکوه و شخصیت یک کشور و در دیدگاه جامعه و جهان فاتح قله‌ها هستند. یکی از آرزوهای نوجوانان و جوانان همه کشورها این است که به افتخارات جوانان کشورشان در عرصه ورزش نزدیک شوند. یک حس دست نیافتنی در مورد آنها وجود دارد. قهرمانان ورزشکار با تلاش و تحمل سختی‌ها می توانند در میادین بین المللی بدرخشند و نام یک کشور را در جهان پرآوازه کنند.

سردار سرلشکر سلامی عنوان کرد: وقتی جام جهانی 1998 برگزار می‌شد لبنان بودم. آنجا مرسوم است هر خانواده پرچم کشوری که دوست دارد برنده شود را بر سر در خانه‌اش اویزان می‌کند. آنجا دو پرچم آویزان بود؛ یکی برزیل و دیگری ایران. ورزش تا این حد مرزها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شخصیت‌های ورزشی وسعت جهانی دارند و همه دنیا به آنها افتخار می‌کنند.

فرمانده کل سپاه یادآور شد: کشتی یک ورزش استثنایی است که در آن باید تمام اجزای بدن قوی باشد و تمام عضلات در آنِ واحد حرکاتی غیر هم‌جهت انجام دهد تا یک ورزشکار موفق شود. افتخارآفرینی پیشکسوتان را به خاطر دارم. در زمان قدیم ما تلویزیون نداشتیم اما داخل روستا وقتی که گندم درو می‌کردیم مسابقات را از رادیو با گزارش مرحوم بهمنش می‌شنیدیم و وقتی برنده می‌شدند احساس نشاط به ما دست می‌داد. الان هم وقتی کشتی می‌بینم به صندلی فشار می آورم و در زمان رقابت‌های وزنه برداری بلند می‌شوم و می‌گویم این ایران است.

وی عنوان کرد: برخی اسامی هیچ وقت فراموش نمی‌شوند و حتی وقتی از دنیا می‌روند مرام‌شان جاودان می‌ماند همانند شخصیت پوریای ولی و غلامرضا تختی که ستودنی است یا شهیدان جامعه کشتی که تقدیم این کشور شده است. یادی هم از شهدای بسیجی کنیم که چطور این کشور را حفظ کردندـ

فرمانده کل سپاه گفت: شخصیت یک کشتی گیر دو بُعد قوی دارد یکی قدرت و دیگری مقاومت جسمانی، ما چون کار نظامی می‌کنیم بهتر تفاوت قدرت و مقاومت را می‌دانیم. کشتی‌گیر انعطاف جسمانی بالا و قدرت مقاومت مقابل فشار حریف را دارد. وقتی کشتی‌گیری به پل می‌رود بسیار باید قدرتمند و مقاوم باشد که مقابل فشار نشکند. سال‌ها زمان می‌برد تا یک کشتی‌گیر دو تا سه دقیقه روی تشک عملکرد خوبی داشته باشد و تحت تأثیر فشارها قرار نگیرد.

سردار سرلشکر سلامی گفت: یک مفهوم به اسم هوش و حافظه عضلانی وجود دارد. ورزشکاران ما با نشاط کشتی می‌گیرند و همه اینها براساس تمرین و ممارست حاصل می‌شود. بدون اعتماد به نفس کشتی‌گیر نمی‌تواند قابلیت‌های خود را نشان دهد. تمرکز ذهنی خیلی اهمیت دارد. من یک فرمول ساده از قرآن می‌گویم؛ الا بذکرالله تطمئن القلوب. با یاد خدا موفق می‌شوید. وقتی شما به کبریای الهی فکر می‌کنید دیگر شکوه نام یک کشور یا یک کشتی‌گیر حتی قهرمان بلامنازع جهان هم باشد مهم نیست. حسن آقای یزدانی با کشتی‌گیر آمریکایی که نامدار است و کمتر باخته مسابقه دارد و می‌تواند با این روش موفق شود.

وی خاطرنشان کرد: ورزشکار قوی کسی است که در پیروزی فروتن و در شکست عزیز باشد. زیبایی کشتی به همین برد و باخت‌هاست اگر باخت توام با عزت باشد وسط تشک نخوابید، سریع بلند شوید چرا که دنیا به آخر نرسیده و هر شکستی آغاز یک ماجرا و پیروزی است. ما چون در میدان جنگ بودیم طعم تلخ شکست و طعم شیرین پیروزی را چشیدیم ولی سعی کردیم در شکست‌ها متوقف نشویم هرچند شکست‌ها برای ما به معنای از دست دادن یک سرزمین و شهادت دوستان‌مان بود.

فرمانده کل سپاه گفت: هنوز دنیا در ابهام گلی است که مارادونا با دست زده است. کاش ورزشکار ما اینقدر شجاعت اخلاقی داشته باشد که وقتی اشتباه کرد عذرخواهی کند و اگر داور خطای ما را ندید خودمان تذکر دهیم.
سردار سرلشکر سلامی همچنین با بیان مواردی از جنگ غزه تأکید کرد که به اذن خدا این جنگ به سود فلسطینی‌ها تمام می‌شود و چهره کریه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به جهان نشان داده خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم