استقلال در یارگیری خیلی عقب است/ تیم نکونام دلیلی برای قهرمان نشدن ندارد/ تنها مشکل تیم ملی خط دفاعی اش است

سرویس ورزش مشرق – شاهین بیانی کاپیتان و مدافع اسبق استقلال در گفتگو با مشرق، درباره شرایط این روزهای فوتبال کشورمان در بحبوحه برگزاری مسابقات جام ملت‌های آسیا همچنین اوضاع تمرینات تیم استقلال در فصل نقل و انتقالات اظهاراتی را مطرح کرد.

وضعیت برگزاری جام ملت‌های آسیا و مسابقات ایران در قطر را چطور دیده‌اید؟

به نظرم تیم ما تا اینجا بد کار نکرده البته خیلی خوب هم نبودیم.

چرا گفتید خیلی خوب نبودیم؟

به هر حال ما توقع داشتیم تیم ملی مان هماهنگ‌تر، منسجم‌تر و هجومی‌تر از این‌ها بازی می‌کرد ولی به هر حال بعد از اینکه بازیکنان تیم ملی ایران در دیدار مقابل فلسطین توانستند ۴ گل به این تیم بزنند در بازی مقابل هنگ کنگ فوتبال روانی را نشان ندادند اما در نهایت ما توانستیم هنگ کنگ را هم شکست بدهیم و در بازی با امارات یک فوتبال تقریباً ایرانی را شاهد باشیم.

عملکرد تیم ملی مقابل امارات خوب بود؟

بله تیم ما مقابل امارات شرایط خیلی خوبی را از خودش نشان داد و ما توانستیم با خیال راحت به ادامه مسابقات فکر کنیم. تنها مشکل این روزهای تیم ملی در خط دفاعی است.

چه ایرادی وجود دارد که ما در دفاع به مشکل برخورده‌ایم؟

اگر نگاهی به اسامی بازیکنان حاضر در خط دفاع بیندازیم می‌بینیم که همه با تجربه و قدیمی هستند و ما در این جمع بازیکن تازه کار یا کم تجربه نداری. باعث تعجب است که برخی اشتباهات به این شکل از بچه‌های خط دفاع سر می‌زند که منجر به دادن پنالتی یا اشتباهاتی می‌شود که در نهایت منجر به گل خوردن تیم از حریفان می‌شود.

راه حل برطرف کردن این مشکل چیست؟

این مسئله کوچکی نیست. ما در دفاع نباید تا این اندازه پر اشتباه باشیم قطعاً امیر قلعه نویی در همین فاصله نسبتاً طولانی بین دو دیدار آخر با بازی مقابل سوریه باید به این موضوع فکر کند ب.اید یک راهی برای این موضوع بیندیشیم در غیر این صورت در مراحل بعدی مقابل تیم‌های هجومی‌تر و دارای بازیکنان خلاق و خطرناک به مشکل برمی‌خوریم. ما مقابل هنگ کنگ و امارات که خط حمله آنچنانی ندارند به دردسر افتاده بودیم و اگر قرار باشد با چنین شرایطی مقابل تیم‌هایی مثل ژاپن بایستیم وضعیتمان از این هم بدتر خواهد شد. به نظرم امیر قلعه نویی در این فاصله کم نمی‌تواند به بازیکنان دفاع کردن را یاد بدهد بلکه باید بیشتر از هر چیزی روی اصول هماهنگی و پر کردن جای خالی یکدیگر کار کنند. ما دیگر فرصت نداریم به آنها بگوییم کجا بایستند یا کجا نایستند! این بچه‌ها جام جهانی دیده‌اند و نمی‌توان آنها را به این راحتی کنار گذاشت. بنابراین فکر می‌کنم بیشتر از هر چیز باید روی تمرکز بچه‌ها کار کنیم تا بتوانیم در ادامه مسیر با خیال راحت و بدون دغدغه درباره مشکلات دفاعی جلو برویم.

وضعیت خط هافبک و حمله تیم ملی را چطور دیده‌اید؟

به نظرم در این دو بخش مشکل آنچنانی نداریم در واقع ما بچه‌های خیلی خوبی در خط هافبک داریم. عزت اللهی و امید ابراهیمی یا نفراتی از این دست بازیکنانی هستند که وسط زمین را جمع می‌کنند و مراقب همه چیز هستند. شکر خدا از این بابت مشکل زیادی نیست و در ادامه باید گفت حضور قلی‌زاده و قایدی در دو بال راست و چپ تیم ملی شرایط فوق العاده خوبی را برای ما ایجاد کرد. کاری که پیش از این کمتر در تیم ملی دیده بودیم ولی امیر قلعه نویی متوجه آن شد.

با چنین شرایطی می‌توانیم در ادامه به گل‌های بیشتری در مسابقات پیش رو برسیم؟

قبل از هر چیز باید بگویم ما بیشتر از اینکه به گل‌های زیاد فکر کنیم باید به پیروزی و بالا رفتن فکر بکنیم. از اینجا به بعد تعداد گل‌ها هر چقدر زیاد یا کم باشد فرقی نمی‌کند چون در مرحله گروهی گل‌های زده اهمیت داشت. اینجا ما باید بیشتر از هر چیز به این فکر کنیم که بتوانیم برنده باشیم و گل نخوریم.

به نظر شما در مرحله حذفی گل نخوردن مهمتر است یا گل زدن؟

طبیعتاً گل نخوردن از هر چیزی مهمتر است. چون ما اگر گل نخوریم نهایتاً بازی را با تساوی به پایان می‌رسانیم و کار به ضربات پنالتی می‌کشد. اما اگر بخواهیم گل بخوریم آن وقت ممکن است جبران کردن آن سخت باشد. البته با داشتن مهره‌های قدرتمندی در خط حمله مثل سردار آزمون و مهدی طارمی ما کمترین دغدغه را از این بابت خواهیم داشت. بنابراین باید گفت ما باید بیشتر از هر چیز در بحث گل به گل نخوردن فکر کنیم تا گل زدن.

اما قبول دارید که گل زدن هم بخش مهمی از مسابقه فوتبال است به ویژه در چنین شرایطی که ما باید برنده شویم؟

برای همین به نام‌های سردار آزمون و مهدی طارمی اشاره کردم. باید امیدوار باشیم که این دو بازیکن تا پایان تورنمنت مشکلی برایشان به وجود نیاید. آنها بازیکنانی هستند که از فرصت‌های مرده گل می‌سازند. در دیدار مقابل امارات پاسی که سردار آزمون به مهدی طارمی داد را دیدید. چنین پاسی از عهده هر بازیکنی در فوتبال جهان بر نمی‌آید.. پاسی که سردار آزمون به مهدی طارمی داد کلاس فوق العاده فوتبال او را نشان می‌داد که این ثابت می‌کند ما در بحث کار هجومی برای رسیدن به گل کمترین دغدغه فکری را خواهیم داشت. از طرفی مهدی طارمی هم بازیکنی است که توپ‌های مرده را تبدیل به گل می‌کند چه برسد به توپ‌هایی که موقعیت خوبی برای گلزنی در آنها داشته باشد.

بازی با سوریه را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

ما در طول مسابقات ملی مقابل سوریه مشکل چندانی نداشته‌ایم و این بار هم فکر نمی‌کنم مشکل خاصی برای مان به وجود بیاید. فوتبال سوریه یک فوتبال تهاجمی توام با شرایط فیزیکی و کار بدنی است. ما باید بیشتر از هر چیز در این زمینه به فکر این باشیم که بتوانیم خط دفاعیمان را تقویت کنیم. آنها بازیکنان خطرناک و موزی ای در فاز هجومی دارند که ما نباید اجازه بدهیم خیلی به دروازه مان نزدیک شوند. همانطور که گفتم از اینجا به بعد مرحله به مرحله کار ما سخت‌تر می‌شود چون ما دیگر نمی‌توانیم به راحتی جلوی خط حمله تیم‌هایی که به این دور راه پیدا کرده‌اند بایستیم. داشتن خط دفاعی منسجم و عدم اشتباه بهترین اتفاق برای خط دفاعی ماست تا بتوانیم بدون گل خورده از این بازی حذفی بالا برویم.

درباره اوضاع و احوال استقلال و فصل نقل و انتقالات صحبتی دارید؟

متاسفانه با وجود نزدیک شدن به دور جدید مسابقات فوتبال در جام حذفی و لیگ برتر ما هنوز نتوانسته‌ایم یارگیری کنیم. این خیلی بد است و ما نباید از این فرصت خوب به سادگی بگذریم. قطعاً تیم استقلال در برخی پست‌ها نیاز به تقویت دارد من جمله خط حمله و هافبک بازی‌ساز. اگر قرار است تیم استقلال در این فصل قهرمان شود باید این دو پست را تقویت کنیم معتقدم مدیریت باشگاه باید در این باره بیشتر تلاش کند و زمان را از دست ندهد.

درباره شرایط این روزهای تیم چه صحبتی دارید؟

یکی دو موضوع بود که باید به آنها بپردازیم و آن بحث بازی‌های تدارکاتی و انجام تمرینات بدنسازی است. ما در فصلی قرار داریم که باید تا می‌توانیم بدن بچه‌ها را آماده‌تر کنیم. هر چقدر بدن ها آماده تر باشند راحت‌تر می‌توانیم به پایان فصل جاری لیگ برتر برسیم. بدن آماده در زمین مسابقه فوتبال حرف اول را می‌زند. شما اگر تکنیک، تاکتیک و برنامه کامل فوتبالی داشته باشید یا تیم حریفتان را خوب آنالیز کرده باشید و همه امکانات برای کسب پیروزی را داشته باشید اما بدن بازیکنان تان آماده نباشد نمی‌توانید به آن چیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید چون قبل از هر چیز باید بدنی داشته باشید که بتواند این دستورات تاکتیکی و تکنیکی را در زمین اجرا کند. در غیر این صورت ما نمی‌توانیم به خواسته‌های کلی تیممان برسیم.

فکر می‌کنید جواد نکونام تا چه اندازه در این باره با شما و افرادی که چنین نظری دارند هم عقیده است؟

سرمربی تیم استقلال یکی از ماندگارترین بازیکنان فوتبال ایران در رده ملی بوده و بیشترین بازی ملی را هم دارد. چنین بازیکنی قطعاً می‌داند تا چه اندازه داشتن بدن آماده برای کسب نتایج خوب در زمین مسابقه اهمیت دارد. من مطمئنم جواد نکونام در این باره برنامه‌ریزی دقیقی کرده و قطعاً می‌تواند با یک تیم کاملاً قدرتی و منسجم به دور برگشت برگردد. اگر هم استقلال در نیم فصل اول بدنش خوبی نداشت به خاطر این بود که تمریناتش را دیر استارت زد و در نهایت نتوانست آنطور که باید و شاید خودش را مهیای حضور در دور رفت رقابت‌های لیگ برتر کند اما حالا استقلال با وضعیت بهتری در تعطیلات نیم فصل تمریناتش را از سر گرفته و تیم کاملاً در اختیار جواد نکونام است.

به قهرمانی استقلال امید دارید؟

صد در صد امیدوارم. استقلال توانست در دور رفت با وجود همه مشکلات مدیریتی و مصدومیت‌هایی که برای بازیکنان خط دفاعیش به وجود آمد باکمترین گل خورده و بیشترین امتیاز به پایان نیم فصل اول رسید چنین تیمی می‌تواند قهرمان شود، چرا نشود.

منبع: پارس فوتبال

با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.