کاروانسرای بلاباد نایین

استان تاریخی اصفهان کاروانسراهای زیادی دارد. در این میان کاروانسرای بلاباد نایین یكی از هفت كاروانسرای تاریخی شهرستان نایین می باشد. این کاروانسرا دارای دو هزار متر مربع مساحت و ۲۶ حجره است و از بناهای تاریخی مربوط به دوران صفویه بوده و در مجاورت جاده اصفهان- نایین قرار دارد.

معماری کاروانسرا

کاروانسرای تاریخی بلاباد در کیلومتر ۲۳ جاده اصفهان–نایین در در دهستان لای سیاه در مجاورت روستای بلاباد قرار دارد. این کاروانسرا ۲۰۰۰ متر مربع مساحت و ۲۶ حجره دارد و در زمان صفویه ساخته شده است. این بنا چهار ایوانی با حیاط مرکزی و دارای برج دیده بانی در چهار گوشه است. کاروانسرا در نمای بیرونی دارای ده صفه جهت استراحت مسافران می باشد. این کاروانسرا از آجر و لاشه سنگ و خشت ساخته شده و دارای تزئینات آجری است.

مطابق سنگ نوشته ای که قبلا بر این رباط نصب بوده بانی این کاروانسرا میرزا مغیث الدین مومن و پسرش میرزا اشرف الدین معروف به حاج امین (از اجداد خاندان امامی یا امام جمعه ای نایین) بوده اند. یکی از پسران میرزا اشرف الدین، حاج محمد مومن می باشد. نامبرده بانی آب انبار و حسینیه باب المسجد، بانی حسینیه سرای نو، آب انبار و حمام جنب آن و همچنین حمام و مسجد سکان (حاج مومن) نیز بوده است.

نحوه دسترسی به کاروانسرای بلاباد نایین

کاروانسرای بلاباد در روستای بلاباد، در کنار جاده اصفهان-نائین قرار گرفته است. برای رسیدن به این کاروانسرا باید از نائین به سمت غرب که مسیر دسترسی اصفهان هست حرکت کنید. بعد از طی حدود بیست کیلومتر به روستای بلاباد برسید. کاروانسرا در سمت چپ جاده، کنار قبرستان روستای بلاباد قرار دارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟[امتیاز: 0 میانگین: 0] منبع: سیری در ایران

با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.