مزایای حمل خودرو با قطار

بررسی مزایا و شرایط حمل خودرو با قطار
حمل خودرو با قطار چه مزیت‌هایی دارد؟

صاحبان نمایشگاه‌های خودرو و همچنین افرادی که عازم شهرهای دور هستند، به‌خوبی با مزایای حمل خودرو با قطار آشنایی دارند. روش‌های مختلفی برای حمل خودرو پیش روی متقاضیان است، اما هزینه‌ی مقرون‌به‌صرفه‌ی قطار، امنیت مطلوب آن، امکان حمل هم‌زمان چندین خودرو و نکاتی از این دست، در انتخاب این وسیله‌ی نقلیه تأثیرگذارند. به همین دلیل، تهیه‌ی بلیط قطار برای حمل خودرو به‌منظور برخورداری از مزایای بی‌شمار آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

چند مزیت مهم حمل خودرو با قطار

بسیاری از افراد برای سفر به مقاصد دور، استفاده از هواپیما، قطار و سایر وسایل نقلیه‌ی عمومی را به استفاده از خودروی شخصی ترجیح می‌دهند. البته آن‌ها معمولاً برای رفت‌وآمد در شهر مقصد به خودرو نیاز دارند. به همین دلیل، به فکر حمل خودرو با قطار می‌افتند که آگاهی از مزایای استفاده از این وسیله‌ی نقلیه تصمیم آن‌ها را قوت می‌بخشد. در ادامه، به برخی از این مزایا اشاره شده است:

امکان حمل خودروی صفر کیلومتر

حمل خودروی صفر با قطار و ارسال آن به شهرهای دیگر
آیا می‌توان با قطار خودروی صفر حمل کرد؟

یکی از بهترین روش‌ها برای ارسال خودروی صفر کیلومتر به شهرهای دور، حمل خودرو با قطار است. بدین ترتیب، افراد می‌توانند همان‌طور که خودرو را خریداری کرده‌اند، آن را در شهر مقصد تحویل بگیرند. البته، با توجه به اینکه این خودروها فاقد پلاک هستند، به هنگام تهیه‌ی بلیط قطار برای آن‌ها، شش رقم آخر شماره‌ی شاسی لحاظ می‌شود. در ضمن، برای تحویل‌گرفتن خودرو در شهر مقصد، باید برگه‌ی فروش خودرو را به همراه داشته باشند.

هزینه‌ی مناسب نسبت به سایر روش‌ها

ممکن است برای حمل خودرو به شهرهای دیگر گزینه‌های متعددی پیش رویتان قرار داشته باشد، اما هزینه‌ی آن‌ها نسبت به حمل خودرو با قطار بیشتر است. برای مثال، امکان حمل خودرو با کامیون و تریلی خودروبر نیز فراهم است، اما نرخ حمل خودرو به روش جاده‌ای به دلایل مختلف از قبیل میزان مصرف سوخت، زیاد است. همان‌طور که می‌دانید، از میان انواع وسایل نقلیه، قطار سوخت کمتری مصرف می‌کند و تأمین انرژی آن، هم به‌وسیله‌ی گازوئیل (نیروی دیزلی) و هم نیروی الکتریکی امکان‌پذیر است.

در حالت کلی، هزینه‌ی جابه‌جایی خودرو با قطار به عواملی نظیر مسافت، اندازه‌ی خودرو، وزن خودرو و گزینه‌هایی از این قبیل بستگی دارد. این عوامل در حمل خودرو با سایر وسایل نقلیه نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

تأمین امنیت خودرو و جلوگیری از بروز سوانح جاده‌ای

قطار از وسایل نقلیه‌ای است که به‌دلیل حرکت بر روی ریل، امکان تصادفات در آن به حداقل می‌رسد. جالب اینکه شرایط جوی نامطلوب نیز مانعی برای حرکت این خودرو بر روی ریل نیست. بر اساس آمار به‌دست‌آمده، میزان سوانح گزارش‌شده در سفر با قطار بسیار محدود است. بنابراین، حمل خودرو با قطار بهترین گزینه برای انتقال آن به شهر مقصد محسوب می‌شود، چراکه امنیت بیشتری دارد.

امکان ارسال هم‌زمان چند خودرو به شهر مقصد

صاحبان بسیاری از نمایشگاه‌های خودرو همواره نیاز به حمل خودروهای خود به شهرهای مختلف دارند. آن‌ها معمولاً خودروهای خارجی را از مرز کردستان و عراق وارد کشور می‌کنند و برای انتقال آن‌ها به شهر مدنظر خود، قطار را انتخاب می‌کنند. این بدان جهت است که قطار ضمن حفظ ایمنی خودرو و مقرون‌به‌صرفه بودن، امکان جابه‌جایی خودرو به تعداد زیاد و به صورت منظم را دارد. این موضوع هنگام خریدو‌فروش خودرو از شهرهای مختلف نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی سوخت و پرداخت عوارض

حمل خودرو با قطار برخلاف سایر روش‌های جابه‌جایی خودرو، نیاز به پرداخت هزینه‌ی گزاف برای سوخت و عوارض بین‌شهری ندارد. در این روش، شما حتی می‌توانید برای خودرو بلیط قطار تهیه کنید و با محاسبه‌ی زمان رسیدن آن به مقصد، خودتان با هواپیما راهی شهر مقصد شوید. بدین‌ترتیب، می‌توانید تا حد زیادی در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

امکان دسترسی به خودرو در شهر مقصد بدون نیاز به رانندگی

اگر قصد داشته باشید که برای مقاصد دور از خودروی شخصی استفاده کنید، علاوه بر هزینه‌ی سوخت، پرداخت عوارض بین شهری نیز به هزینه‌های شما اضافه می‌شود. ضمن اینکه امکان خرابی خودرو و بروز حوادث رانندگی نیز در طول مسیر وجود دارد. در مقابل، با تهیه‌ی بلیط برای خود و اعضای خانواده و همچنین بلیط حمل خودرو با قطار، دیگر دغدغه‌ی نداشتن خودروی شخصی در مقصد را نخواهید داشت.

بدین ترتیب، شما می‌توانید با آرامش خاطر در یکی از کوپه‌‌های قطار به استراحت و لذت‌بردن از مسیر مشغول باشید و خودروی شخصی‌تان را در شهر مقصد تحویل بگیرید. سپس، بدون نگرانی از پرداخت هزینه‌ی بالا برای کرایه‌ی تاکسی، با خودروی شخصی خود به گشت‌و‌گذار در شهر مقصد بپردازید.

برخورداری از بیمه برای حمل خودرو با قطار

بسیاری از شرکت‌های ریلی برای ایجاد اطمینان در جهت تأمین امنیت خودرو و سالم‌رسیدن آن به شهر مقصد، برای آن بیمه در نظر می‌گیرند. این موضوع باعث می‌شود که افراد بدون نگرانی خودروهایشان را به این شرکت‌ها بسپارند.

کاهش آلودگی محیط زیست

همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از وسایل نقلیه‌ی سنگین از قبیل کامیون و تریلی که برای حمل خودرو استفاده می‌شوند، آلاینده‌های زیادی تولید می‌کنند. بنابراین، استفاده از آن‌ها باعث آلودگی محیط زیست می‌شود. در مقابل، قطار به‌دلیل تولید کمترین میزان گازهای گلخانه‌ای، در خور توجه است. این موضوع سبب شده که سفر با این وسیله‌ی نقلیه، با عنوان سفر سبز نام‌گذاری شود.

نکات مهم

پس از تهیه‌ی بلیط قطار برای خودرو، برای تحویل آن به شرکت‌های ریلی مختلف باید نکاتی را مدنظر قرار دهید که عبارت‌اند از:

زمان تحویل خودرو

برای تحویل خودرو به شرکت‌های ریلی بایستی تا یک ساعت پیش از حرکت قطار اقدام به این کار کنید. بدین منظور، در دست داشتن مدارک شناسایی و کارت سبز خودرو الزامی است. البته گاهی به‌دلیل حرکت صبح‌هنگام قطار، تحویل خودرو باید یک روز قبل انجام شود.

ویژگی‌های خودرو برای حمل با قطار

برررسی ویژگی‌های خودروها برای حمل با قطار
ویژگی‌های انواع خودرو جهت حمل با قطار

خودرویی که برای حمل به شهرهای مختلف به شرکت‌های ریلی تحویل داده می‌شود، نباید دارای نقص فنی یا آسیب‌دیدگی باشد. در غیر این صورت، بهتر است وضعیت خودرو را به مأمورین گزارش دهید. گذشته از آن، هنگام تحویل خودرو باید از کم‌بودن بنزین در باک خودرو اطمینان حاصل کنید. میزان بنزین خودروی شما باید کمتر از یک‌چهارم باک باشد.

همچنین، جدا کردن سرباتری خودرو قبل از تحویل برای تأمین امنیت خودرو الزامی است. علاوه بر آن، بهتر است لوازم جانبی خودرو نظیر باربند را برای جلوگیری از خرابی آن از خودرو جدا کنید؛ چراکه شرکت‌های ریلی مسئولیتی در قبال نگهداری از آن‌ها ندارند.

اندازه‌ی خودرو

در حمل خودرو با قطار اندازه‌ی خودرو بسیار اهمیت دارد؛ زیرا فقط خودروهایی با ارتفاع کمتر از ۱۵۸ و عرض کمتر از ۱۸۰ سانتی‌متر پذیرفته می‌شوند. بنابراین، بهتر است از تهیه‌ی بلیط برای خودروهای شاسی‌بلند که ارتفاع بیشتری دارند، خودداری کنید. در غیر این صورت، با پرداخت جریمه مجبور به استرداد بلیط خواهید شد.

خالی‌بودن خودرو و نبودن وسایل شخصی در آن

شرکت‌های ریلی مسئولیتی در قبال نگهداری از وسایل داخل خودرو ندارند؛ ازاین‌رو، بهتر است هیچ‌گونه لوازم شخصی و اجناس قیمتی در خودرو بر جای نگذارید. تنها وسایلی که وجود آن‌ها ممنوعیتی ندارد، جک و زاپاس است.

ثبت مشخصات تحویل‌گیرنده‌ی خودرو در بارنامه

قبل از تحویل خودرو حتماً نام تحویل‌گیرنده‌ی آن را به مأمورین گزارش دهید تا در بارنامه قید کنند. بدین ترتیب، آن‌ها حق تحویل خودرو به اشخاص دیگر را ندارند و تا زمان مراجعه‌ی شخص مدنظر، ملزم به نگهداری خودرو در پارکینگ شهر مقصد هستند. البته، شخص تحویل‌گیرنده می‌تواند با دادن وکالت به اشخاص دیگر برای دریافت خودرو، مسئولیت این کار را از دوش خود بردارد.

درباره حمل خودرو با قطار بیشتر بدانید

سفر به شهرهای دور بدون آلودگی هوا و با حداقل هزینه‌ها
با خیالی راحت خودروی خود را با قطار حمل کنید

دلایل بسیاری از قبیل استهلاک خودرو، هزینه‌ی زیاد سوخت و کمبود فضای خودروی شخصی، باعث می‌شوند که هنگام سفر به شهرهای دور، حمل خودرو با قطار راهکار مناسبی به حساب آید. گاه، استفاده از قطارهای مختلط که قابلیت حمل خودرو و مسافر را به‌صورت هم‌زمان دارند، آسودگی خاطر بیشتری برای مسافران به همراه دارد؛ زیرا مسافران بلافاصله پس از پیاده‌شدن از قطار، خودروی خود را تحویل می‌گیرند. «دستی بر ایران» توصیه می‌کند با خرید بلیط قطار برای خودرو، خیال خود را بابت رفت‌وآمد در مقاصد گردشگری راحت کنید.

پرسش‌های متداول درباره حمل خودرو با قطار

در اینجا به تعدادی از پرسش‌های متداول شما درباره‌ی حمل‌و‌نقل خودروی شخصی با قطار پاسخ داده‌ایم. اگر شما سؤال دیگری دارید، آن را در قسمت دیدگاه‌های انتهای همین پست مطرح کنید.

تهیه‌ی بلیط برای حمل خودرو با قطار برای کدام یک از شهرهای کشور ممکن نیست؟

شهرهایی نظیر گرگان، شاهرود، کاشان، اراک و دورود در ایستگاه راه‌آهن خود سرویس حمل خودرو ندارند. بنابراین، تهیه‌ی چنین بلیطی برای جابه‌جایی خودرو به این شهرها امکان‌پذیر نیست.

برای تهیه‌ی بلیط جا‌به‌جایی خودرو با قطار چگونه باید اقدام کرد؟

بدین منظور، امکان رزرو اینترنتی و تلفنی بلیط برای افراد فراهم است.

چه کسانی بیشتر از حمل ماشین با قطار منتفع می‌شوند؟

صاحبان نمایشگاه خودرو بیشترین نفع را از قطار برای جابجایی خودروهای صفر کیلومتر می‌برند.

هزینه‌ی حمل خودرو با قطار به چه عواملی بستگی دارد؟

این هزینه متناسب با مسافت راه، اندازه‌ی خودرو، وزن خودرو و گزینه‌هایی از این قبیل تعیین می‌شود.

برای جابه‌جا کردن خودرو با قطار، اندازه‌ی وسیله‌ی نقلیه باید چقدر باشد؟

بدین منظور خودروهایی با ارتفاع کمتر از ۱۵۸ و عرض کمتر از ۱۸۰ سانتی‌متر امکان حمل دارند.

میزان بنزین خودرو برای حمل آن با قطار چقدر باید باشد؟

برای آنکه بتوان خودرویی را با قطار حمل کرد، باید میزان بنزین آن حدود یک‌چهارم باک باشد، نه بیشتر.

منبع: دستی بر ایران

منتشر شده

در دسته بندی

,

با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.