آب شرب مناطق شهرستان دزفول بهداشتی و منطبق بر استاندارد است

آب شرب مناطق شهرستان دزفول بهداشتی و منطبق بر استاندارد است

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی شفیعی نیا پیش از ظهر امروز دوشنبه در جلسه‌ای که به منظور بررسی وضعیت آب شرب روستای «حسین کلولی» بخش سردشت دزفول پیرامون پخش گزارشی در صداوسیمای خوزستان با عنوان «گلایه ساکنان روستای حسین کلولی» مبنی بر استفاده از آب کشاورزی برای تأمین آب شرب ساکنان این روستا با حضور مدیران مرکز بهداشت، آبفای دزفول و مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب خوزستان در فرمانداری ویژه شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: صبح امروز جلسه‌ای با حضور مدیر آبفای منطقه دزفول و مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب خوزستان برگزار و مستندات لازم در خصوص وضعیت آب شهرک حسین کلولی ارائه شد.

وی با بیان اینکه یکی از خطوط قرمز ما در حوزه سلامت مردم بحث آب است، افزود: یکی از مهمترین اقدامات ما در حوزه بهداشت محیط مرکز بهداشت صیانت و مراقبت از کیفیت و سلامت آب در همه مناطق شهرستان دزفول است و در این بین روستای حسین کلولی از این امر مستثنی نیست.

مدیر مرکز بهداشت دزفول با اشاره به نمونه برداری‌های متعدد از آب شهرک حسین کلولی در چهار ماه اخیر، تصریح کرد: گستره نمونه آب اخذ شده در هر بار نمونه برداری در همه مناطق متفاوت بوده و از یک گستره وسیع شامل منازل مسکونی، مسجد، مدرسه، فروشگاه‌ها و سایر اماکن حسین کلولی نمونه برداری می‌شود، سپس این نمونه آب همچون سایر نمونه‌های آب همه شهرستان وارد آزمایشگاه مجهز مرکز بهداشت می‌شود.

شفیعی نیا توضیح داد: در این آزمایشگاه نیز ۲ نوع بررسی بر روی آب انجام داده می‌شود؛ یک بررسی به لحاظ میکروبی بوده که بر این اساس تمام باکتری‌های بیماری‌زا بررسی می‌شوند چرا که به هیچ وجه نباید حتی یک باکتری در آب وجود داشته باشد در غیر این صورت آب از نظر ما قابل شرب نیست اما آب همه شهرستان از نظر اعداد باکتریایی صفر بوده و کاملاً بهداشتی است.

وی ادامه داد: در مبحث میکروبی نیز کلرسنجی آب برای گندزدایی و بهبود کیفیت آب بررسی می‌شود که در این زمینه بر اساس آخرین نمونه برداری‌های صورت گرفته وضعیت آب شهرستان و روستای حسین کلولی از نظر میزان کلر مجاز بوده و کاملاً استاندارد است.

مدیر مرکز بهداشت دزفول گفت: همچنین نمونه آب در آزمایشگاه از نظر همه پارامترهای فیزیک و شیمیایی شامل سختی آب، املاح، مواد معدنی آب، ph، انواع یون‌ها و… بررسی می‌شود که همه این آیتم‌ها در آزمایشگاه باید در رنج نرمال باشند.

شفیعی نیا یادآور شد: همه پارامترهای آب شهرک حسین کلولی از نظر فیزیک و شیمایی نیز نرمال است و صرفاً چند پارامتر از جمله سختی آب، یون منیزیوم و یون سولفات از حد مجاز پایین‌تر و از حد مطلوب بالاتر هستند که این امر باعث شده طعم آب شهرک حسین کلولی با آب شرب سطح شهر تفاوت داشته باشد، این در حالی است که سختی آب باعث بیماری نمی‌شود و فقط آیتم‌های باکتری و کلر باعث بیماری می‌شوند.

وی توضیح داد: در بررسی آیتم‌های ذکر شده یک حد مجاز و یک حد مطلوب وجود دارد، حد مجاز باید زیر رنج نرمال بوده که آب استاندارد باشد اما حد مطلوب اگر فراتر برود طعم و ذائقه فرد تحت تأثیر قرار می‌گیرد، از سویی با وجود اینکه این فاکتورها در سلامت و بهداشت آب تأثیر ندارند اما باز هم باید از نظر مرکز بهداشت در رنج نرمال باشند.

شفیعی نیا تاکید کرد: پایش های مرکز بهداشت از آب شرب همه شهرستان به صورت شبانه روزی بوده و اگر کوچک‌ترین شکستگی و یا مشکلی در آب از نظر کلر و سایر آیتم‌ها احساس شود، نامه نگاری‌های لازم با مجموعه آبفا انجام و مشکل رخ داده در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف می‌شود.

لزوم تهیه گزارش جدید از سوی صدا و سیمای خوزستان

علیرضا خردمند، فرماندار ویژه دزفول در این نشست گفت: با توجه به اینکه شهرک حسین کلولی در ارتفاع قرار دارد و آب لوله کشی به این منطقه وارد نمی‌شود، بنابراین مدیر آبفای منطقه دزفول با پیگیری‌های مستمر خواستار جداسازی آب این منطقه و حفر یک چاه موقت برای تأمین آب شهرک حسین کلولی و رفع مشکل افت فشار آب در این منطقه تا زمان آماده سازی چاه اصلی شد.

وی با اشاره به موانع و سختی‌های متعدد پیرامون اخذ مجوز و حفر چاه برای شهرک حسین کلولی، افزود: تا قبل از حفر این چاه مردم منطقه به طور مرتب در قالب بیانیه، تجمع و… نسبت به وضعیت آبی معترض بوده اما اکنون که چاه حفر شده باز هم عده‌ای شروع به جوسازی و ارائه سخنان بدون مستند کرده‌اند.

فرماندار ویژه دزفول با اشاره به هزینه‌های انجام شده برای حفر و اتصالات این چاه موقت توسط مجموعه آبفا، عنوان کرد: روز گذشته صدا و سیما در یک اقدام نسنجیده و بدون تحقیق اعلام کرد که از آب کشاورزی برای مصرف شرب اهالی حسین کلولی استفاده می‌شود و در پایان گزارش اعلام می‌کند که مسئولان پاسخگو نبوده‌اند در حالی که اینگونه نیست.

خردمند با تاکید بر لزوم تولید و پخش گزارش جدید از صدا و سیما به منظور شفاف سازی و اعلام واقعیت به مردم، گفت: ما به دنبال ایجاد رفاه مردم و حل مشکلات آنها هستیم اما اینکه طعم آب به مذاق عده‌ای خوش نیاید، دلیل بر آلودگی آب نیست چرا که بر اساس مستندات مرکز بهداشت و شرکت آبفای آب شهرک حسین کلولی کلرزنی می‌شود و از نظر تمام آیتم‌ها کاملاً استاندارد و سالم است.

فرماندار ویژه دزفول توضیح داد: با مساعدت مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان مجوز حفاری یک حلقه چاه در حوالی بلوار ملاصدرا دزفول ویژه این شهرک اخذ و عملیات حفاری آن آغاز تا با به‌کارگیری خط لوله به شبکه آب شرب این شهرک متصل شود.

خردمند گفت: همچنین برای حل کوتاه مدت مشکل افت فشار آب شهرک حسین کلولی یک حلقه چاه متعلق به یک مؤسسه خصوصی در اختیار مجموعه آبفای منطقه دزفول قرار گرفته و یک دستگاه کلرزن و یک الکتروپمپ ۳۷ کیلووات در کنار این چاه نصب شده که با این امر تا زمان تجهیز چاه اصلی مشکل افت فشار آب ساکنان این منطقه به طور موقت برطرف شود.

منبع: مهر

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.