از پرده‌خوانی تا نخل‌گردانی

از پرده‌خوانی تا نخل‌گردانی

به گزارش خبرگزاری فارس از اردستان‌، هرساله با آغاز ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین(ع)، مساجد، حسینیه‌ها و تکایای سراسر ایران اسلامی سیاه‌پوش می‌شود، مردم شهر اردستان دارالعرفان ایران با پرچم‌های سیاه و نشان‌های عزاداری، شهر را آماده محرم می‌کنند.

در مراسم‌ سوگواری امام حسین(ع) در اردستان، در کنار روضه‌خوانی، سینه‌زنی، عزاداری‌ به سبک‌های مرسوم، آیین‌های سنتی تعزیه و نخل‌گردانی که سابقه تاریخی چندین ساله دارد از دیرباز در بین مردم منطقه اردستان رواج داشته است.

دو ماهه محرم و صفر در گوشه به گوشه شهر اردستان مجالس عزا برای امام حسین(ع) برپاست علاوه بر مراسم رسمی عزاداری، بعد از نماز مغرب و عشاء در مساجد محلات مختلف شهر روضه‌خوانی و عزاداری توسط روحانی مسجد انجام می‌شود.

از قدیم الایام در اردستان دهه اول ماه محرم بسیار مهم بوده و امروزه نیز هرساله از ششم ماه محرم دسته‌های هیئات عزاداری در قالب سینه‌زنی و زنجیرزنی از محله‌های مختلف در سطح شهر حرکت کرده و به اقامه عزا می‌پردازند همچنین افرادی که نذری دارند، در این ایام اقدام به دادن نذری خود در بین عزاداران حسینی می‌کنند.

محمدرضا صدوقی، کارشناس مسائل تاریخی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردستان، اظهار کرد: در منطقه اردستان از چند روز مانده به ماه محرم و صفر، مردم حرمت این ماه را نگه‌ می‌داشتند و با سیاه‌پوش کردن تکایا، حسینیه‌ها و به خصوص مساجد به استقبال ماه عزا می‌رفتند، از دیرباز گرامیداشت یاد و خاطره سرور و سالار شهیدان توسط مردم این دیار انجام می‌شده است.

وی افزود: مردم با پارچه کرباس منطقه اردستان لباس مشکی تهیه می‌کردند، این لباس که یک نوع لباس خاص و بلند بود مردان برای عزاداری آن را بر تن می‌کردند، هیئات مذهبی اردستان در قدیم بیشتر به روضه‌خوانی، وعظ و خطابه در منازل و مساجد می‌پرداختند.

صدوقی خاطرنشان کرد: در دوران قدیم دسته‌های زنجیرزن کمتر مرسوم بود و سینه‌زنی بیشتر در بین مردم اردستان رواج داشت که همراه با سینه‌زنی، مداحی و روضه‌خوانی انجام می‌شد همچنین رسم نقالی یا پرده‌خوانی در دوران قدیم انجام می‌شده که در آن نقال‌ها با بیان کردن واقعه عاشورا برای مردم، آن را گرامی می‌داشتند.

این کارشناس مسائل تاریخی تصریح کرد: در دوران قدیم تلفن همراه، تلویزیون و یا فضای مجازی وجود نداشت و بیشتر مردم از طریق پرده‌خوانی و نقالی با واقعه عاشورا یا دیگر واقعه‌های تاریخی آشنا می‌شدند، مردم از طریق دادن جنس و کالا به جای پول نقد به روضه‌خوان، از آنان حمایت می‌کردند و نذورات خود را نیز گاها به این افراد می‌دادند.

وی بیان کرد: در ایام ماه عزای امام حسین(ع)، اطعام فقرا، مساکین و هیئات مذهبی توسط مردم انجام می‌شده اما بسیار محدود بوده و فقط در روز عاشورا توسط افراد خیر در یک محله، اطعام انجام می‌دادند.

صدوقی با بیان اینکه نوحه‌های خاصی در این دوران توسط مردم اردستان خوانده می‌شده، یادآور شد: در شب شام غریبان یک رسم خاصی بود اینکه افراد دو دسته جدا از هم می‌شدند و نوحه‌ها را در جواب یکدیگر می‌گفتند و در کوچه‌های تاریک رسم شام غریبان را نگه می‌داشتند.

کارشناس مسائل تاریخی با اشاره به رسم نخل‌گردانی، اضافه کرد: نخل‌گردانی از دوران قاجار در اردستان آن‌هم بیشتر در محله راهمیان رواج داشته و در دیگر محلات چندان رواج نداشته است، نخل را آذین بندی کرده و در شب‌های محرم به‌خصوص شب عاشورا به حرکت در می‌آوردند.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه اردستان به گویش اردستانی نیز روضه‌خوانی برای امام حسین(ع) انجام می‌شده که این نوع عزاداری در گویش محلی، «عشور» نام دارد.

صدوقی با اشاره به اینکه امروزه عزاداری دسته‌جات زنجیرزنی محله‌ها در سطح شهر انجام می‌شود، یادآور شد: در دوران قدیم به این صورت نبوده و عزاداری‌ها درون محله‌ برگزار می‌شده و دسته‌های سینه‌زنی بیشتر در مساجد و تکایا به عزاداری می‌پرداختند فقط در روز عاشورا تمام هیئات برای عزاداری به محله راهمیان رفته و نخل‌گردانی انجام می‌دادند.

هیئات مذهبی شهرستان امروزه در حال آماده‌سازی فضای مساجد برای آغاز ماه محرم و عزاداری‌ هستند و می‌کوشند که مراسم‌ عزاداری را هرسال بهتر از سال‌های قبل با شور خاصی برگزار کنند.

هادی از مسؤولان یک هیئات مذهبی در اردستان به خبرنگار فارس گفت: اکنون که دیگر چند روزی بیشتر به آغاز ماه محرم نمانده است مشغول سیاه‌پوش کردن و آماده‌سازی فضای مسجد برای برگزاری مراسم عزاداری در دهه اول محرم هستیم.

وی ادامه داد: سعی می‌کنیم هرسال با برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم‌ عزاداری، ارادت خود را نسبت به اهل‌بیت(ع) و سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) نشان دهیم، خوشبختانه مردم شهر اردستان از این مراسم‌ عزا و هیئات به‌خوبی استقبال کرده و ما با ازدحام جمعیت مردم روبه‌رو هستیم.

این شهروند اردستانی یادآور شد: مراسم‌ عزاداری که ما برگزار می‌کنیم به‌گونه ای است که ابتدا منبر و سخنرانی توسط یکی از سخنران و روحانیون انجام شده سپس مداحان نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرایی می‌کنند همچنین پایان مراسم با اطعام و نذری دادن همراه است.

مراسم‌ عزاداری ایام محرم اردستان در شب و روزهای تاسوعا و عاشورا به اوج خود می‌رسد، در روز از هر محله شهر دسته‌های عزاداری همراه با زنجیر و طبل‌زنی به میدان بزرگ شهر آمده و تا ظهر در این میدان تجمع و عزاداری دسته جمعی انجام می‌شود سپس در شام غریبان علاوه بر اجرای سبک خاصی از نوحه‌خوانی، شمع روشن می‌کنند.

اردستان شهری با قدمت تاریخی است آیین‌های عزاداری در این شهرستان، قدمت چند صد ساله دارد برخی از آیین‌ها همچنان در میان مردم اردستان رواج دارد و یاد و خاطره شهدای کربلا و قیام عاشورا توسط مردم این دیار، زنده‌ نگه‌داشته می‌شود.

پایان پیام/۶۳۱۳۵

منبع: فارس

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.