رویکرد جهادی در همه بخش های حوزه علمیه حاکم باشد

رویکرد جهادی در همه بخش های حوزه علمیه حاکم باشد

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله علیرضا اعرافی عصر دوشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیر حوزه‌های علمیه استان مرکزی افزود: دشمنان اسلام و انقلاب بنیادهای اعتقادی، اخلاقی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و هویتی را در توطئه جدید خود مورد هدف قرار داده‌اند و حوزه و دانشگاه باید در یک اقدام جهادی در برابر این توطئه‌ها ایستادگی و نقشه‌های دشمنان را نقش برآب کنند.

وی ادامه داد: بیداری، آگاهی، زمان شناسی، اثرگذاری و حس هویت تاریخی نخستین وظیفه و رسالت حوزه‌ها در جامعه بوده و حوزه علمیه هویتی جز مردم و اتصال به دریای بیکران جامعه ندارد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: مردم ایران اسلامی در طول تاریخ با آغوش باز از اسلام، معارف و اهل بیت استقبال کردند و این ملت در طول تاریخ به پرچمدار معارف اسلامی و پس از انقلاب به پرچمدار انقلاب اسلامی تبدیل شده‌اند.

آیت الله اعرافی گفت: این ظرفیت در ذات ملت ایران است که هوشمندانه در خدمت اسلام و قرآن قرار گرفته‌اند و اهل بیت (ع) را نسبت به سایر بلاد اسلام تشخیص دادند و پشتوانه مراکز علمی و حوزه‌های علمیه شدند.

وی اظهار کرد: حوزه‌های علمیه در طول تاریخ همواره عالمان و دانشمندان بزرگی را تربیت کرده‌اند که به تمامی مسلمانان و بشریت خدمت کردند و حوزه‌های علمیه تاریخ و پیشینه درخشانی را حمل می‌کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور یادآور شد: پیش از یک قرن اخیر تمامی علوم در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شد و دانشمندان بزرگی در تمامی علوم بشری و علوم اسلامی در این حوزه‌های علمیه تربیت شده و درعالم درخشیدند.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: بخش مهمی از فرهنگ اسلام، ایران و بشریت به دست عالمان توانای حوزه‌های علمیه رقم خورده‌است.

رویکرد جهادی در همه بخش های حوزه علمیه حاکم باشد

هویت تاریخی حوزه علمیه به طلاب منتقل شود

وی ادامه داد: حوزه‌های علمیه اکنون به درخت تنومندی تبدیل شده و سابقه بزرگی را همراه خود داشته و باید این هویت تاریخی به طلاب منتقل شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور اظهار کرد: حوزه نهاد ۱۴۰۰ ساله بوده و از دل آن جویبارهای معرفت، دین و ارزش‌های الهی جاری بوده و همواره در خدمات بسیاری را به ملت جهان ارائه کرده‌است.

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان‌ها و شهرستان‌ها در منظومه طراحی‌ها و برنامه‌های کلان که در حوزه‌های علمیه کشور تبیین شده جایگاه مهمی داشته و تلاش می‌شود در تعریف برنامه‌ها از ظرفیت و همکاری علمای مناطق استفاده شود.

وی ادامه داد: در سیاست‌های حوزه‌های علمیه کشور ۲ شاه کلید از جمله واسپاری هر چه بیشتر اختیارات به استان‌ها و مراکز است که در این زمینه ۲۰ تا ۳۰ محور از آموزش‌های حوزه علمیه واسپاری شده‌است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ارتقای حوزه‌های علمیه متناسب با نیازهای را از دیگر سیاست‌های حوزه‌های علمیه کشور دانست و افزود: در این زمینه یک برنامه پنج ساله تعریف و برش استانی آن نیز تهیه شده که بر اساس آن سطوح عالی در مراکز استان‌ها و شهرها باید ارتقا یابد.

وی افزود: رویکرد جهادی باید در همه بخش‌های حوزه علمیه حاکم باشد و توجه به مدیریت جامع و متوازن، همکاری و هم افزایی درون حوزوی و برونی از دیگر ضرورت‌های مهم است.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: یک هزار نفر استاد در مدت چهار سال درختواره حوزه‌ها را تهیه کردند که در آن ۴۰۰ گرایش مقطع در آن تعریف شده که از مجموع این گرایش‌ها ۲۰۰ عدد سرفصل نویسی شده و ۱۰۰ عدد اجرایی شده‌است.

وی ادامه داد: اکنون استانی وجود ندارد که رشته و دوره‌ای تخصصی در آن تعریف نشده باشد.

ضرورت ایجاد مرکز تخصصی جامعه‌ای در استان مرکزی

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: پیش نهاد می‌شود مرکز تخصصی جامعه‌ای در استان مرکزی ایجاد شود و برای رشته مورد نیاز خود مجوز لازم را دریافت کند.

آیت الله اعرافی افزود: برای نخستین بار، درس خارج به غیر از قم و مشهد، ۵۰ درس خارج توسط بیش از ۳۰ استاد تأیید شده در سایر استان‌های کشور تدریس می‌شود.

وی ادامه داد: درختواره مهارتی حوزه‌های علمیه کشور نیز تهیه شده و ۲۰ تا ۳۰ مهارت در آن تهیه شده‌است و امروز تولید علم و تربیت نیرو اولویت مهم حوزه‌های علمیه است.

وی با اشاره به نقش مردم و ارتباط حوزه‌های علمیه با مردم گفت: مردم به عنوان سرمایه‌های عظیم اجتماعی نقش مهمی در پشتیبانی از حوزه‌ها و پیشبرد اهداف داشته‌اند و لذا باید توجه به خدمت به مردم و جامعه باشد و مسجد به عنوان بزرگترین محل با تعامل مردم باید جدی گرفته شود.

در پایان این آئین با حضور مدیر حوزه‌های علمیه کشور، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و برخی از مدیران استانی این استان از خدمات حجت‌الاسلام محمد حسن ربیعی تقدیر و حجت‌الاسلام نصرت الله عباسی به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه استان مرکزی معرفی شد.

منبع: مهر

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.