فارس من| مسیر پرپیچ و خم سهمیه‌های آزمون‌ها که هنوز به پایان نرسیده است

فارس من| مسیر پرپیچ و خم سهمیه‌های آزمون‌ها که هنوز به پایان نرسیده است

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، رقابت در آزمون سراسری برای ورود به رشته و دانشگاه مورد علاقه برای داوطلبان کنکور سبب شده تا مسؤولان هم برای کاهش استرس داوطلبان برنامه‌های جدیدتری بیندیشند و با برگزاری جلسات متعدد به فکر تحولاتی در آزمون سراسری باشند.

با تمام تغییراتی که امسال در نحوه برگزاری و پذیرش کنکور رخ داد هنوز برخی داوطلبان از موضوع سهمیه‌های آزمون سراسری دل خوشی ندارند و با ثبت پویشی در سامانه فارس من خواستار جمع شدن بساط سهمیه‌های کنکور و آزمون‌های استخدامی شدند.

این کاربران در پویش خود آوردند:

«خواهش می‌کنیم بساط سهمیه‌ها و امتیازات را از آزمون‌های استخدامی و کنکور جمع کنید.

آزمون‌های استخدامی باید با شایستگی‌ و علم افراد سنجیده شود نه سهمیه و امتیازات همچنین برای رقابت در کنکور شرایط همه داوطلبان باید یکسان باشد.»

فاطمه محمدی سردبیر این پویش در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: ما در آزمون آموزش و پرورش شرکت کردیم و همان‌طور که می‌دانید افراد بسیاری داوطلب این آزمون هستند، در این آزمون برای داوطلبی که حافظ قرآن است، ۸۰ امتیاز در نظر می‌گیرند و به غیر از این هم سهمیه‌های دیگری وجود دارد.

* در بحث علم، باید سواد علمی سنجیده شود

وی افزود: صحبت ما این است که آزمونی مثل آزمون استخدامی یک رقابت علمی است و نباید سهمیه‌ای برای هیچ داوطلبی در نظر گرفته شود، اینجا حق کسی که زحمت می‌کشد و درس می‌خواند در برابر فردی که با سهمیه و امتیاز قبول می‌شود از بین می‌رود، ما می‌گوییمدر بحث علم باید سواد علمی سنجیده شود.

محمدی ادامه داد: در یک آزمون علمی باید عیار علمی و شایستگی در نظر گرفته شود اما با وجود سهمیه‌ها این گونه نیست، این فقط مشکل ما نیست و همه ما داوطلبان از سهمیه‌ها ناراضی هستیم.

به گزارش فارس، برخی داوطلبان کنکور سراسری نیز با ثبت پویش در سامانه فارس من نسبت به سهمیه‌های کنکور گلایه دارند.

سردبیر سوژه فارس من در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: سهمیه‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته که این مساله به نوعی ناعدالتی در نظام آموزشی محسوب می‌شود چرا که کنکور برای سنجش توانایی علمی داوطلبان برگزار می‌شود در حالیکه اگر برخی افراد سهمیه داشته باشند با توانایی علمی کمتر می‌توانند رقبا را پشت سر بگذارند بنابراین ما از مسؤولان می‌خواهیم که سهمیه‌های کنکور را حذف کنند.

* انواع سهمیه‌های کنکور سراسری

اما ببینیم برای کنکور سراسری چه سهمیه‌هایی در نظر گرفته می‌شود.

* مسؤولان به دنبال ساماندهی سهمیه آزمون‌ها

در جلسه ۱۵۹ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور درباره ساماندهی سهمیه‌های آزمون سراسری صحبت شد.

سعیدرضا عاملی دبیر وقت شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره این جلسه گفته بود: ۲۶ نوع سهمیه و بیش از ۲۰ مصوبه مجلس و شورای انقلاب فرهنگی برای سهمیه‌های کنکور داریم، اما این سهمیه‌ها باید با توجه به شرایط فعلی ساماندهی شود.

عاملی گفته بود: به زودی سیاست‌های مربوط به سهمیه‌ها جمع بندی و نهایی‌سازی می‌شود.

عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز گفته است: بحث سهمیه ها هنوز در کمیسیون شورایعالی انقلاب فرهنگی قطعی نشده است، البته پیشنهادهای سازمان سنجش برای تطبیق نمرات و تاثیر سهمیه ها ارائه شده و قطعا اگر تغییری در سهمیه‌ها تصویب شود اعلام می‌شود.

موضوع سهمیه‌ها را از سیدجلال موسوی معاون نظارت و راهبری ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی هم پیگیری کردیم تا تازه‌ترین اتفاقات این مبحث را بدانیم.

موسوی گفت: در زمینه سهمیه‌ها باید اتفاقاتی رخ دهد، چون کلا دهک‌های اقتصادی در استان‌ها و شهرها متفاوت شده و خیلی از سهمیه‌ها باید بروزرسانی داشته باشد، در باره ساماندهی سهمیه‌ها هم باید با دوستان مجلس به نتیجه برسیم.

وی افزود: در برخی سهمیه ها مجلس ورود کرده و در برخی سهمیه‌ها شورا ورود کرده که باید ساماندهی شود.

به گفته معاون نظارت و راهبری ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، موضوع سهمیه‌های آزمون‌ها در بسیاری از آزمون‌ها وجود دارد و به نظر من حذف تمام سهمیه‌ها از آزمون‌های سراسری درست نیست، قطعا برخی سهمیه‌ها باید حذف شده یا کاهش یابد اما نباید صفر و صد به موضوع نگاه کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس