ورود ۱۷داوطلب شبهه دار کنکور ۱۴۰۰و ماقبل با آزمون مجدد به دانشگاه

ورود ۱۷داوطلب شبهه دار کنکور ۱۴۰۰و ماقبل با آزمون مجدد به دانشگاه

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس امشب (۲۶ تیرماه) در برنامه «جهان آرا» با اشاره به موضوع طرح راهیابی هزار نفر از متقلبان کنکورهای سراسری به دانشگاهها گفت: ورود مجلس به موضوع تقلب در کنکور از سال ۱۳۸۴ شروع شد و دلیل آن هم تقلب گسترده و خروج سوالات در روز آزمون پس از خروج از سنجش و در سطح وسیع بود. من همیشه این سوال را از خودم می کردم که چرا زیر ساخت تقلب را آنالیز نمی کنیم و تا سال ۱۳۸۸ که در سنجش بودم این موضوع ریشه کن شده بود.

وی افزود: کمیسیون اصل ۹۰ روز اولی که من حکم ریاست سازمان سنجش را در سال ۱۴۰۰ برعهده گرفتم گزارشی درباره پرونده های شبهه تقلب داد. در ماده ۱۱ آئین نامه اجرایی گفته شده است که باید ظرف ۴ ماه تعیین تکلیف شده باشد. این مسیر طبیعی نیست. در انتهای دولت قبل یک دفعه یادت می آید که باید با تقلب ها برخورد کنی! بیشترین جمعیت در سال های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ بوده و تا حدود ۲ هزار نفر مطرح شده بودند.

پورعباس اضافه کرد: ما قول دادیم که هر پرونده ای که هنوز باز است را رسیدگی کنیم. تمام پرونده هایی که رسیدگی شده بود هم باید به دیوان مراجعه می کردند. این موضوع چاهی بود که انتها نداشت.

وی افزود: ما با یک حجم وسیعی از گزارش های مردمی مواجهه شدیم که براساس تخلفات آزمون ها پرونده ایجاد شده بود. حتی تقلب های واقعی هم در میان آنها بود پرونده یک هزار و ۳۶ نفر در نهایت استخراج شد که فقط گزارش مردمی داشتند. نه مشکلی داشتند و نه گزارش نظارتی برای آنها وجود داشت.

وی با بیان اینکه من با مردم صادق هستم، گفت: ما قانون را تفسیر کردیم و در نهایت ۹ نوبت آزمون برای ۱۴۰۰ و ماقبل آن برگزار کردیم. ۱۷ نفر در آزمون مجدد یعنی ۲۵ درصد از آنچه قبل زده بودند را توانستند بگذرانند و رای نهایی گرفتند و به دانشگاه راه یافتند.

وی گفت: ما برای ۱۴۰۱ برنامه داشتیم و یک شبکه تقلب را شناسایی کردیم. ۸۵۰ نفر را در کنکور ۱۴۰۱ را با تجهیزات فوق جاسوسی گرفتیم. که از خودکار و ساعت و دکمه پیراهن عکس می گرفتند که ارسال می کردند و شماره خاص داشتند و پاسخ ها به آنها برمی گشت. حدس هم می زدیم که ممکن است عده ای هم را نگرفته باشیم بنابراین با دستگاههای پاسخ خوان و بررسی فنی کردیم، ۱۷ کلید تقلب گرفتیم و یک هزار و ۴۵ نفر را در آزمون ۱۴۰۱ گرفتیم و شبهه دار شدند.

پورعباس اظهار داشت: برای این افراد سه نوبت آزمون گرفتیم و ظرف ۴ ماه و ۹۱۰ نفر موفق نشدند و ۱۳۵ نفر موفق شدند و مجاز به شرکت در آزمون نبودند و دیپلم فنی حرفه ای بودند برخی از آنها و برای آنها سوابق تحصیلی وجود نداشت.

وی یادآور شد: این حرفی که زده شده که هزار نفر متقلب به دانشگاه رفته اند بلکه بر اساس تداخل اطلاعات رخ داده است!

ادامه دارد…

منبع: مهر

منتشر شده

در دسته بندی


با عنایت به اینکه سایت «یلواستون» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

یلواستون نقشی در تولید محتوای خبری ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.