فارس من| مطالبه دانشجویان برای برگزاری ترم تابستان به صورت مجازی و پاسخ مسوؤلان

فارس من| مطالبه دانشجویان برای برگزاری ترم تابستان به صورت مجازی و پاسخ مسوؤلان

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس_ در زمان شیوع ویروس کرونا کلاس‌های دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار شد، با تمام شدن ویروس کرونا مزه شیرین کلاس‌های زیر پتو و در کنار خانواده هنوز زیر دندان‌های دانشجویان مانده و دانشجویان می‌خواهند دوباره طعم لذت‌بخش آموزش مجازی را تجربه کنند.

فصل تابستان زمانی است که دانشجویان پس از مدت‌ها به دیدن خانواده‌های خود می‌روند چرا که دانشجویان خوابگاهی به دلیل هزینه و مشغله درسی در طول سال تحصیلی خانواده‌های خود را کمتر می‌بینند، به همین دلیل برخی دانشجویان درخواست کردند تا کلاس‌های دانشگاه در ترم تابستان به صورت مجازی برگزار شود.

برخی کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی خواستار مجازی شدن دانشگاه‌ها در ترم تابستان شدند.

این کاربران در پویش خود آوردند:

«با توجه به صرفه جویی در مصرف آب و برق در فصل گرم تابستان، اینجانبان جمعی از دانشجویان کشور از وزیر محترم علوم و وزیر نیرو درخواست داریم در ترم تابستان آموزش و امتحانات دانشگاه‌ها بصورت مجازی برگزار شود. که قطعاً تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.»

امیرعلی عباسی سردبیر این پویش در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: فصل تابستان زمانی است که دانشجویان پس از مدت‌ها به دیدن خانواده‌های خود می‌روند چرا که دانشجویان خوابگاهی به دلیل هزینه و مشغله درسی در طول سال تحصیلی خانواده‌های خود را کمتر می‌بینند، به همین دلیل درخواست داریم تا کلاس‌های دانشگاه در ترم تابستان به صورت مجازی برگزار شود.

سردبیر پویش فارس من می‌گوید: آموزش مجازی کیفیت پایین‌تری دارد ولی با توجه به اینکه تابستان است و دانشجویان دروس عمومی یا دروسی که یک‌بار افتاده‌اند را برمی‌دارند، این مسأله خللی در آموزش ایجاد نمی‌کند.

* دانشگاه‌ها طبق بخشنامه وزارت علوم حق برگزاری کلاس مجازی را ندارند

موضوع را از امیدعلی مسعودی سرپرست دانشکده فرهنگ و ارتباطات سوره نیز پیگیری کردیم، مسعودی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: دانشگاه‌ها طبق بخشنامه وزارت علوم حق برگزاری کلاس مجازی را ندارند و فقط در صورتی این امکان برای دانشجویان فراهم می‌شود که وزارت علوم به مسؤولان دانشگاه چنین مجوزی بدهد.

برگزاری کلاس‌های مجازی نشان‌دهنده افت کیفیت نظارت در امتحانات مجازی است، برای مثال کاهش ۶۰ درصدی در آمار مشروطی دانشجویان کاردانی دانشگاه علمی کاربردی اتفاق افتاده است، به همین دلیل، حضوری بودن آموزش‌ها و امتحانات ضروری است

* موضوع به وزارت علوم رسید

اما وزرات علوم نظر مثبتی در این باره ندارد و نظر مخالف خود را با بیانیه‌ای اعلام کرد، طی بخشنامه‌ای وزارت علوم درباره نحوه برگزاری کلاس‌ها و امتحانات ترم تابستان اعلام کرد: تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور موظف‌ هستند که کلاس‌ها و آزمون پایانی نیمسال تابستان ۱۴۰۲ را به صورت حضوری برگزار کنند.

* نظر معاون آموزشی وزیر علوم چیست؟

قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزیر علوم نیز بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها و ارتقای کیفیت آموزشی را مهم‌ترین موضوعات سال تحصیلی جدید دانست و گفت: آموزش، پژوهش و فناوری باید در تعادل با هم شکل بگیرند به این معنا که تمرکز بیش از حد بر آموزش یا پژوهش، به کیفیت دانشگاه‌ها لطمه وارد می‌کند.

عموعابدینی معتقد است: تعداد مشروطی دانشجویان در ۲ سال اخیر کاهش محسوسی داشته است. این موضوع نشان‌دهنده افت کیفیت نظارت در امتحانات مجازی است. برای مثال کاهش ۶۰ درصدی در آمار مشروطی دانشجویان کاردانی دانشگاه علمی کاربردی اتفاق افتاده است. به همین دلیل، حضوری بودن آموزش‌ها و امتحانات ضروری است.

هیچ کلاس مجازی برای دروس رسمی نداریم اما از تجربه دوران آموزش مجازی برای فوق برنامه‌ها استفاده خواهیم کرد به عنوان مثال اساتید می‌توانند کلاس‌های بیشتری را برای دانشجویان در بستر فضای مجازی برگزار کنند

* و اما نظر وزیر علوم

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز معتقد است: بنا به تأکید رئیس جمهور قصد داریم تمامی کلاس‌ها را به صورت حضوری برگزار کنیم و این موضوع در اجلاس روسای دانشگاه‌های سراسر کشور نیز مورد تأکید قرار گرفت تا امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی نیز برای دانشجویان عزیز مهیا باشد و هیچ کلاس مجازی برای دروس رسمی نداریم اما از تجربه دوران آموزش مجازی برای فوق برنامه‌ها استفاده خواهیم کرد به عنوان مثال اساتید می‌توانند کلاس‌های بیشتری را برای دانشجویان در بستر فضای مجازی برگزار کنند و جلسات پرسش و پاسخ و حل تمرین برای دانشجویان در نظر بگیرند.

* ترم تابستان در دانشگاه فنی‌حرفه‌ای

عرفان خسرویان رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس پیرامون برگزاری ترم تابستان این دانشگاه، می‌گوید: ترم تابستان در این دانشگاه برقرار است و عمدتاً دروس پایه به صورت مجازی و سایر دروس تخصصی به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

به گزارش فارس، دانشجویان خواستار تجربه دوباره ترم تابستان به صورت مجازی هستند و می خواهند در زمان تابستان در کنار خانواده خود باشند و به تحصیل هم بپردازند.

پایان پیام/

منبع: فارس